Transformers a G.I. Joe táhnou v krizi hračkáře k růstu

Ekonomika Ekonomika
21. 7. 2009 0:15
Spojení s filmovým prlůmyslem se osvědčuje, firmě Hasbro přináší zisky
Foto: archiv

New York - Krize ani slábnoucí dolar nezabránily přednímu americkému výrobci hraček, firmě Hasbro, aby ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk o pět procent - z 37,5 milionu dolarů před rokem na 39,3 milionu dolarů letos. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Dodala, že na úspěchu se podílel silný prodej figurek Transformers a G. I. Joe - obě jsou svázané s filmovými kasovními trháky, kde hračky vystupují.

Přepočteno na akcie činil zisk společnosti 26 centů na kus, takže překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali o tři centy nižší. Celkové tržby společnosti stouply o procento na 792,2 milionu dolarů z předchozích 784,3 milionu.

"Sexistické" hračky do nepohody

Společnost Hasbro je ve Spojených státech druhým největším výrobcem hraček za konkurentem Mattel. Ten minulý týden oznámil, že jeho zisk ve druhém čtvrtletí meziročně stoupl o více než 80 procent na 21,5 milionu dolarů, přestože se prodej mezikvartálově propadl o 19 procent. Pokles tržeb totiž kompenzoval výrazným snížením nákladů.

Hasbro má v letošním roce oproti svému většímu konkurentovi výhodu díky svým figurkám souvisejícím s filmy Transformers: Pomsta poražených a G. I. Joe: Vzestup kobry.

Po nedávném uvedení Transformers do kin vzrostl prodej stejnojmenných hraček v USA a Kanadě o pět procent.

Premiéra filmu o vojácích G. I. Joe, které jsou některými organizacemi kritizovány jako militantní, a podobně jako třeba panenka Barbie od Mattela také za sexistické, je plánována na srpen.

Podle analytiků tak filmy poskytnou firmě potřebnou podporu v době hospodářské krize.

Se společností Discovery Communications navíc zformovala novou televizní stanici.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy