Londýn - Kde ve světě dostane bankéř nejlépe zaplaceno? Na americkém Wall Street. Ukazuje to průzkum organizace Napier Scott.
Přitom ještě nedávno se na první příčce drželi finančníci z Londýna. Ti se ale nyní se svými platy propadli až na poslední místo.
Londýnským bankéřům totiž loni klesl plat včetně prémií v průměru o 62 procent. Museli se tak smířit s odměnou, která byla asi o 40 procent nižší než u jejich kolegů v New Yorku.
Důvod? Jak připomněla agentura Reuters, postarala se o to především slabší britská měna. Fakticky pokles platů v Londýně tak výrazný nebyl. Ovšem pokud se platy v librách přepočtou na dolary či eura, rozdíl je patrný.
Soukromým bankám se zatím daří
Nejlépe v průzkumu dopadly privátní banky, kde platy klesly nejméně. Vedení těchto předních institucí ve Velké Británii, Švýcarsku, Rusku a Dubaji si v průměru vydělalo 510 tisíc liber, tedy asi 748 tisíc dolarů.
Naopak platy bankéřů zabývajících se strukturovanými úvěrovými produkty skončily nejhůře - klesly v průměru o 86 procent.
Z geografického hlediska platy nejméně klesly bankéřům na Blízkém Východě. Smůlu měli ruští finančníci - těm byly honoráře omezeny nejvýrazněji.
Američtí bankéři vyvolali rozhořčení
Newyorští bankéři mohli být sice loni s výší svých platů spokojeni, letos se ale kvůli tomu dostali do problémů.
Rozruch vyvolal především americký pojišťovací gigant AIG. Ten nedávno obdržel od vlády výpomoc z kapes daňových poplatníků za více než 170 miliard dolarů a na bonusech následně vyplatil asi 165 milionů dolarů.
Rozčílená reakce politiků a veřejnosti na sebe nenechala dlouho čekat. Vláda se rozhodla novelou zákona získat většinu peněz zpět a řada manažerů nakonec pod tlakem bonusy vrátila.