Tají úřad informace o stavbě? Nezákonně

Tomáš Fránek
23. 2. 2007 13:45
Brno - Stavební úřady nesmí podle Nejvyššího správního soudu obcházet zákon o svobodném poskytování informací a tajit před veřejností informace.
Informace o stavbách musí úřady poskytovat (Ilustrační foto)
Informace o stavbách musí úřady poskytovat (Ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Jde o důležitý verdikt, spory o to, jaké informace mohou lidem poskytnout stavební úřady se vedou po celé zemi a týkají se například stavby nových obchodních center, velkých továren nebo důležitých silnic.

Nejvyšší správní soud nyní pro nezákonnost zrušil rozhodnutí brněnského krajského soudu.

Informace mají přednost

Ten totiž potvrdil postup radnice ve Znojmě i úředníků z jihomoravského krajského úřadu, kteří Ekologickému právnímu servisu odmítli vydat kopii spisových materiálů z územního řízení na výstavbu parkoviště ve Znojmě.

Úřady kopii odmítly ekologickým právníkům dát s tím, že poskytování takových informací je upraveno speciálním stavebním zákonem a nevztahuje se na něj zákon o svobodném přístupu k informacím.

Nejvyšší správní soud ale takový postup kritizoval. "Úřady měly postupovat podle zákona o svobodném přístupu k informacím a informace žadateli poskytnout," uvedl soud v rozhodnutí.

"Závěr krajského úřadu a poté i soudu o nepoužití zákona o svobodném přístupu k informacím nemá oporu v zákoně a nemůže proto obstát," dodal soud.

Soud zároveň odkázal také na doporučení Rady Evropy, podle kterého má každý člověk právo získat od úřadů informace v přiměřené lhůtě a pokud úřad odmítne, musí být jeho rozhodnutí přezkoumatelné.

Stavební úřady se snaží informace s odkazem na to, že se na ně zákon o svobodném přístupu k informacím nevztahuje, utajit před veřejností často.

Obchody, dálnice, obstrukce

Stavební úřad v Rumburku tak například odmítal s tím, že se na něj informační zákon nevztahuje, vydat kopie písemností k výstavbě prodejny Lidl ve městě.

Po stížnostech Ekologického právního servisu a prošetření Krajského úřadu v Ústí nad Labem se zjistilo, že vedoucí rumburského stavebního úřadu porušil zákon nejméně v šesti různých případech.

Kromě odmítnutí informací o stavbě Lidlu šlo také o vydání povolení v rozporu s územním plánem, porušování stavebního zákona či nezákonnou manipulaci s právním spisem.

Mezi úřady, které se snaží utajovat informace a dostaly se tak do nominací na anticenu Zavřeno, jsou kvůli informacím o stavebním řízení také středočeský krajský úřad, ministerstvo pro místní rozvoj nebo stavební odbor pražského magistrátu.

Středočeský kraj loni odmítl vydat občanskému sdružení dvě kopie týkající se řízení kolem dálnice D11 s tím, že pokud jde o stavební řízení, nepoužije se zákon o svobodném přístupu k informacím.

A ministerstvo pro místní rozvoj je podle vyhodnocení informační soutěže proslulé mimořádně nesprávnými, obstrukčními a šikanózními rozhodnutími ve věci přístupu k informacím ze stavebních řízení.

"Ministerstvo namísto toho, aby směřovalo k okopírování několika dokumentů, raději sepisuje mnohastránkové elaboráty pseudoprávních úvah, které budou stejně zrušeny soudem," uvedla komise, která postup úřadů pokusuje.

Anticenu Zavřeno loni navíc udělila jihomoravskému krajského úřadu, který podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu odmítl vydat informace i v případě znojemského parkoviště.

Úřad si cenu zasloužil zejména kvůli tiskové konferenci, na které si jeho ředitel Jiří Crha stěžoval na některá občanská sdružení. Ta podle jeho slov úřad přímo zavalují žádostmi o informace, konkrétně ohledně plánovaných rychlostních silnic R 43 a R 52.

 

Právě se děje

Další zprávy