Stát zachraňuje lokálky. Dá 1,2 miliardy korun

mah
21. 4. 2009 12:57
Přes pomoc se počítá s omezením regionální dopravy.
Místem neštěstí právě projíždí motorák z nedalekého Štramberku. Vpravo vzadu je vidět pata zříceného mostu
Místem neštěstí právě projíždí motorák z nedalekého Štramberku. Vpravo vzadu je vidět pata zříceného mostu | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Částkou přesahující jednu miliardu korun bude stát od příštího roku přispívat krajům na železniční dopravu. Počítá s tím, že bude každoročně dotatovat dopravu 20 procenty z částky, kterou kraje samy vynaloží.

Informoval o tom na dnešní konferenci ministr dopravy v demisi Petr Bendl. „Jde o systémové řešení nedostatku peněz v regionální železnici," uvedl Bendl.

Provoz lokálek je totiž ztrátový. Podle vedení drah se ročně jedná o miliardy korun. V loňském roce kraje přispěly na regionální dopravu částkou 4,7 miliardy. To ovšem nestačilo. Další peníze tak budou třeba na navýšení plateb a vyrovnání ztráty.

Pomoc od státu by měla přijít již v příštím roce. Ovšem zatím není jasné, jak se tato novinka upraví legislativně. V úvahu tak připáda změna zákona o rozpočtovém určení daní.

Letos stát krajům poskytne mimořádnou dotací ve výši 3 miliardy korun.


 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy