"Ministerstvo financí žádné rezervy tohoto typu nevytváří, bylo by to předjímání výsledku sporu a protistrana by toho mohla využít," řekla pro deník Aktuálně.cz tisková mluvčí ministerstva Petra Krainová.
Českou politickou scénu o víkendu "zachvátila" diskuse o tom, kolik nakonec bude muset stát zaplatit. Premiér České republiky Jiří Paroubek se domnívá, že náhrada bude pouze symbolická.
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek naopak vidí velké riziko, že stát bude muset platit satisfakci blíží se čtyřiceti miliardám korun.
A kde chce Ministerstvo financí, tedy český stát, vzít prostředky na úhradu prohrané arbitráže?
"O náhradě škody nebylo dosud rozhodnuto, nebudeme tedy spekulovat o její výši. K hledání zdrojů ve státním rozpočtu tedy dojde až ve chvíli, kdy bude u konce i druhá část arbitráže a bude přesně známa částka," uvedla Petra Krainová.
Podle zdroje, jenž je dobře obeznámen se situací kolem arbitráže, by konečné rozhodnutí o částce mělo padnout do půl roku, nejdéle do roka.
Zdá se tedy, že problém, kterým je získání prostředků, tak bude muset řešit až nová vláda, která vzejde z červnových voleb.
"Stát by měl obecně vytvářet rezervy na závazky, které mu mohou vzniknout. A nežít z ruky do úst," sdělil stínový ministr financí Vlastimil Tlustý a dodal, že prohraná arbitráž se bude muset zaplatit dalším zvýšením státního dluhu.
"Bohužel to vypadá, že bude muset být zavedena speciální daň na dluhy sociálních demokratů," poznamenal Tlustý.
Že se nejedná o malé peníze hovoří čísla sama o sobě. Pokud by konečná částka skutečně zněla 40 miliard korun, šlo by o 4,5 procenta státního rozpočtu.
Přibližně osmdesát procent prostředků státního rozpočtu je navíc mandatorních tedy "předem" rozdělených na základě zákona (na důchody, nemocenské, a další). Prohraná arbitráž tak může odčerpat čtvrtinu peněz, které jsou politikům k dispozici na nejrůznější investiční, či sociální programy.