Sázení a hazard přes hranice států mohou vlády zakázat

Ekonomika Ekonomika
9. 9. 2009 16:48
Evropský soudní dvůr dal za pravdu Portugalsku

Brno - Internet sice ve většině případů maže hranice států, v internetovém sázení to však neplatí. Rozhodl o tom Evropský soudní dvůr. Potvrdil totiž, že členské státy Unie mohou na svém území zakázat hazardní hry poskytované společnostmi sídlícími v zahraničí.

Na Evropský soudní dvůr, který je nejvyšší instancí v záležitostech komunitárního práva, se obrátil Trestní soud v Portu. U něj společnosti Bwin International a Liga Portugesa de Futebol Profissional napadly portugalskou legislativu s tím, že je v rozporu se zásadou volného pohybu služeb, svobody usazování a volného pohybu plateb. Ta totiž působení zahraničních subjektů zakazuje.

"Rozhodnutí nejvyššího evropského soudu výslovně uvádí, že vlády mohou zakázat přeshraničním online provozovatelům jako Bwin, sídlícím a licencovaným v jiném členském státu Evropské unie, aby na jejich území nabízeli svoje hry," komentoval rozhodnutí Evropského soudního dvora prezident Evropské loterní asociace Friedrich Stickler.

Podle soudu nejsou zákony ošetřující sázkové hry a loterie v Unii sjednocené a fakt, že poskytovatel sídlí v jiné členské zemi, tak není dostatečnou zárukou ochrany spotřebitelů před rizikem podvodu a trestné činnosti.

"Rozsudek vyvrací tvrzení provozovatelů, sídlících například na Maltě nebo Gibraltaru, že mají právo neomezeně působit ve všech státech Unie. Český stát tak získal právní rámec, aby mohl proti nelegálním zahraničním provozovatelům podniknout příslušné kroky, což je důležité i pro ochranu před gamblerstvím a nezodpovědným hraním," dodal generální ředitel společnosti Sazka Aleš Hušák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy