Brno - Pro velkou část mladých lidí v Česku, kteří se vyučí nějakému řemeslu, je jejich vzdělání k ničemu.
I přesto, že se stále ozývá volání po tom, že na tuzemském trhu chybí řemeslníci, mladí lidé hledají práci jenom obtížně.
V Česku tak především v chudších regionech dorůstá generace mladých lidí, kteří nikdy nezkusili, co je to chodit do práce.
Každý pátý bez práce
Z učňů, kteří opustí školu, tak skončí bez práce každý pátý. Absolventi textilních učňovských oborů hlásili nezaměstnanost dokonce přes 27 procent, na úřadech práce byla také téměř čtvrtina mladých odborníků na dopravu a přes 22 procent vyučených stavařů.
Podle zprávy Národního ústavu odborného vzdělávání tak ze všech mladých lidí hledají nejhůře práci zedníci a mladé švadleny.
Z maturantů byl v dubnu tohoto roku bez práce každý desátý. "Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zjištěna u oborů hornických, dřevařských a zemědělských, vysokou míru nezaměstnanosti vykazují i obory zaměřené na management," uvedli experti ústavu.
Podle statistiky ústavu nezaměstnaných mladých lidí rychle a pravidelně přibývá od podzimu 2008, přitom stále klesá počet volných míst pro absolventy.
"V dubnu 2010 evidovaly úřady práce téměř 33.= 000 nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých, meziročně se tak jejich počet zvýšil o více než 6000. Do září 2010 se počet nezaměstnaných absolventů zvýšil na 39 312, zatímco volných míst je pro ně nabízeno pouze 5456," uvedl ústav ve své zprávě.
Výuční list k ničemu
Nová statistika ministerstva práce a sociálních věcí potvrzuje, že lidé s čerstvým diplomem (ale i maturitním vysvědčením) na tom v září byli nejhůře za poslední čtyři roky.
Čísla z úřadů práce navíc nasvědčují tomu, že se počet absolventů škol bez práce v Česku na podzim dostane až přes 47 tisíc. To bude více než v roce 2005, který byl dosud v počtech mladých lidí bez práce rekordní.
Podle Českého statistického úřadu mezi lidmi, kteří měli naposledy práci před osmi lety, nebo vůbec nikdy nepracovali, výrazně převažují mladí lidé do 29 let.