Příspěvek, o jehož definitivní podobě ČTU v pátek rozhodl, přijde ročně daňové poplatníky na půl miliardy korun.
Příspěvek ve formě 200korunové měsíční slevy na volání se nově bude týkat každého, kdo pobíral více než šest měsíců v kuse sociální dávku v potřebnosti. Stejnou výhodu získají i ti, kteří sociální dávku pobírali přerušovaně, ovšem minimálně zmíněných šest měsíců v úhrnu za poslední rok.
Do pátečního rozhodnutí ČTÚ nebylo jasné, odkdy bude možné dávku čerpat a které společnosti budou tyto služby poskytovat. Nyní je jasné, že povinnost poskytovat zlevněné tarify budou mít všichni tři mobilní operátoři a že tuto slevu budou poskytovat od ledna příštího roku.
Státní rozpočet: minus půl miliardy
K současným 60 tisícům příjemcům této slevy tak přibyde podle výpočtů Ministerstva práce a sociálních věcí 207 tisíc nových. Stát bude muset vydat dalších 500 milionů korun.
Ekonomům se nová dávka nelíbí a považují ji za zbytečnou. "Už samotná dávka sociální péče je konstruovaná tak, aby pokryla všechny potřeby. Zavádět novou dávku je nesystémové, a pokud má někdo pocit, že dávka nepokrývá telefonní potřeby, tak by bylo lepší dávku zvýšit," sdělil Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.
Nový systém přidělování slev na volání nepřeje jejím dosavadním příjemcům. Držitelům průkazů ZTP a ZTP-P, kteří byli doposud jediní, kteří slevy na volání získali, bude Telefónica O2 vyplácet do ledna příspěvky podle starého systému - zhruba 400 korun měsíčně. Od ledna začnou dostávat příspěvek 200 korun.
Vyšší slevu nedáme
"Operátoři musí nabídnout minimálně jeden zlevněný tarif určený právě pro zmíněné skupiny," řekl deníku Aktuálně.cz Marek Ebert z ČTÚ.
Operátoři samozřejmě mohou poskytnout i vyšší slevu, než kolik činí státní příspěvek. Zřejmě se však k tomu nechystají a budou poskytovat slevu jen do výše státního příspěvku.
"Budeme se přesně držet litery zákona, vyšší slevu nechystáme," řekl dnes deníku Aktuálně.cz Jakub Hrabovský, tiskový mluvčí společnosti Vodafone.