Pošta se inspiruje v Německu. Pobočky budou v obchodech

Ekonomika Ekonomika
18. 11. 2008 15:20
Mělo by jít o některou ze sítí Flop, Coop nebo Žabka
Alena Klimková chodí v modré bundě se žlutou trumpetou dokonce už jedenáct let.
Alena Klimková chodí v modré bundě se žlutou trumpetou dokonce už jedenáct let. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Česká pošta jedná v rámci zajištění poštovních služeb v malých obcích s blíže neurčeným řetězcem o zavedení přepážek na některých prodejnách.

Mělo by se jednat o jeden z trojice obchodních sítí Flop, Coop nebo Žabka. Na úterní tiskové konferenci to oznámil šéf pošty Petr Sedláček.

"Jde o model, který úspěšně funguje v Německu či v Rakousku," upřesnil pro Aktuálně.cz ředitel Odboru komunikace České pošty Ivo Mravinac. Konkrétní jméno řetězce ale nepotvrdil.

První pobočky v prodejnách by se případně podle Mravinace mohly objevit v druhé polovině příštího roku.

Zavedení přepážek v obchodech´je pouze jednou z možností, jak nahradit poštovní služby ve 178 menších obcích, kde by mělo dojít ke zrušení kamenných poboček. Ke vzniku franšízi je ale nutný souhlas Českého telekomunikačního úřadu. V současnosti se v obcích, kterých se případné rušení týká, testuje také motorizovaná rozvážka.

Ministr vnitra Ivan Langer nicméně počátkem října prohlásil, že neschválí žádnou změnu v počtu poboček, pokud nebude podložena dohodou mezi poštou o vedení obce, odkud má pošta zmizet.

O formě poštovních služeb v menších obcích se bude dále jednat, příští setkání je plánováno na leden.

Čtěte více:

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy