Podnikání ve Rwandě nebo Gruzii je snazší než v Česku

Tereza Holanová Tereza Holanová
30. 10. 2012 12:02
Příznivější prostředí než v Česku najdou byznysmeni v 64 zemích světa
Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

Praha - České podnikatelské prostředí je v celé střední Evropě nejméně přívětivé. Příznivější podmínky nemají pouze v Německu či Rakousku, ale také v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Vyplývá to ze zprávy Doing Business 2013, kterou každoročně publikuje Světová banka.

V rámci celého světa se Česko umístilo na 65. místě, lépe dopadly například Gruzie, Tunisko, Rwanda, Černá Hora, Panama nebo pobaltské republiky.

Na první tři příčky se dostaly Singapur, Hongkong a Nový Zéland, Slovensko skočilo 46., Maďarsko 54., Polsko obsadilo 55. pozici.

Kde se Česko "vyznamenalo"

Přímo založení podniku je v tuzemsku 140. nejsložitější ve světě. Vytvořit společnost tu trvá dvacet dní a je k tomu třeba devět kroků.

Česko "vede" také co do počtu procedur, které je nutné absolvovat, aby byznysmen získal stavební povolení. Zatímco v Hongkongu, Jihoafrické republice nebo na Novém Zélandu je jich šest, v Česku 33. Na povolení čeká zdejší podnikatel 120 dní.
 
Co do otevřenosti podnikatelského prostředí skončilo Česko v rámci starého kontinentu na 30. místě. Úvěr tu lze získat hůře než v 52 jiných státech.

Statistiky také ukázaly, že v České republice loni vzniklo nejméně firem za posledních pět let.

Co se zlepšilo

Snadnější je v Česku například vymáhání pohledávek, které si vyžádá pouze 27 kroků. Méně práce dá získat zpět peníze například v Irsku nebo ve Rwandě, naopak v Kosovu nebo Súdánu musí byznysmen zvládnout až 53 úkonů.

V souhrnu ale zdejší trh skončil na 79. pozici. Vymoct zpět prostředky, na které má podnikatel právo, trvá přibližně 610 dní.

Meziročně se v Česku podařilo zjednodušit registraci nemovitostí (země se umístila jako 27.). Celý proces trvá 24 dní a vyžaduje tři administrativní úkony. Stejně tak se urychlil zahraniční obchod díky tomu, že je celní prohlášení nově možné podávat elektronicky.

Světová banka srovnávala 185 trhů a zaměřila se na jedenáct ukazatelů - například dobu na vytvoření podniku, přístup k elektřině, získání stavebního povolení nebo ochranu investorů.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy