Podnikání ve Rwandě nebo Gruzii je snazší než v Česku

Tereza Holanová Tereza Holanová
30. 10. 2012 12:02
Příznivější prostředí než v Česku najdou byznysmeni v 64 zemích světa
Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

Praha - České podnikatelské prostředí je v celé střední Evropě nejméně přívětivé. Příznivější podmínky nemají pouze v Německu či Rakousku, ale také v Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Vyplývá to ze zprávy Doing Business 2013, kterou každoročně publikuje Světová banka.

V rámci celého světa se Česko umístilo na 65. místě, lépe dopadly například Gruzie, Tunisko, Rwanda, Černá Hora, Panama nebo pobaltské republiky.

Na první tři příčky se dostaly Singapur, Hongkong a Nový Zéland, Slovensko skočilo 46., Maďarsko 54., Polsko obsadilo 55. pozici.

Kde se Česko "vyznamenalo"

Přímo založení podniku je v tuzemsku 140. nejsložitější ve světě. Vytvořit společnost tu trvá dvacet dní a je k tomu třeba devět kroků.

Česko "vede" také co do počtu procedur, které je nutné absolvovat, aby byznysmen získal stavební povolení. Zatímco v Hongkongu, Jihoafrické republice nebo na Novém Zélandu je jich šest, v Česku 33. Na povolení čeká zdejší podnikatel 120 dní.
 
Co do otevřenosti podnikatelského prostředí skončilo Česko v rámci starého kontinentu na 30. místě. Úvěr tu lze získat hůře než v 52 jiných státech.

Statistiky také ukázaly, že v České republice loni vzniklo nejméně firem za posledních pět let.

Co se zlepšilo

Snadnější je v Česku například vymáhání pohledávek, které si vyžádá pouze 27 kroků. Méně práce dá získat zpět peníze například v Irsku nebo ve Rwandě, naopak v Kosovu nebo Súdánu musí byznysmen zvládnout až 53 úkonů.

V souhrnu ale zdejší trh skončil na 79. pozici. Vymoct zpět prostředky, na které má podnikatel právo, trvá přibližně 610 dní.

Meziročně se v Česku podařilo zjednodušit registraci nemovitostí (země se umístila jako 27.). Celý proces trvá 24 dní a vyžaduje tři administrativní úkony. Stejně tak se urychlil zahraniční obchod díky tomu, že je celní prohlášení nově možné podávat elektronicky.

Světová banka srovnávala 185 trhů a zaměřila se na jedenáct ukazatelů - například dobu na vytvoření podniku, přístup k elektřině, získání stavebního povolení nebo ochranu investorů.


 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministerstvo financí připravilo další úlevu pro podnikatele. Těm, které zasáhla pandemie, odloží splatnost DPH do konce roku

Ministerstvo financí posune splatnost daně z přidané hodnoty (DPH) pro podnikatele z maloobchodu a služeb, na které přímo dolehla nejnovější vládní opatření v boji s koronavirem. Resort o tom informoval v pondělí. Splatnost DPH  za třetí čtvrtletí a září, která připadá na toto pondělí, posune resort do konce roku. MF zároveň upozornilo na to, že pardon se nebude týkat prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, a proto je nutné daňové přiznání i kontrolní hlášení podat v zákonné lhůtě. Odklad splatnosti MF provede prominutím úroků za pozdě zaplacenou daň.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

ÚOHS posuzuje prodej elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje nákup hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Úřad o tom informoval na svých internetových stránkách. Firmy o transakci informovaly minulý týden.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů má dojít na území České republiky zejména v oblasti těžby, zpracování a dodávek hnědého energetického uhlí, oblasti výroby a velkoobchodních dodávek elektrické energie, oblasti dodávek vedlejších energetických produktů a oblasti poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavy. Rozhodnutí dosud nebylo vydáno," uvedl úřad.

Vršanská uhelná kupuje elektrárnu od společnosti ČEZ za 2,5 miliardy korun. Původně ji měla převzít až v roce 2024, firmy se dohodly na urychlení prodeje s ohledem na nové emisní normy Evropské unie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy