Pitr: Stát nemůže prodat náš dluh

Petr Havel, Milan Duda
25. 1. 2006 16:02
Praha - K tomu, aby mohl nějaký subjekt pohledávku za Setuzou od České konsolidační agentury koupit, musí mít souhlas samotné Setuzy. Tvrdí to představitel společnosti Český olej Tomáš Pitr i generální ředitel Setuzy František Janů.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

To v praxi znamená, že by ji nemohl získat Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PRGLF). Podle Pitra totiž podléhá nakládání s pohledávkou režimu "prodeje pohledávky s právní vadou". Tou se stala v okamžiku, kdy Setuza odstoupila v loňském roce od notářského zápisu týkající se převodu pohledávky z konsolidační agentury na garanční fond, který uznával závazek Setuzy.

Jiří Pekárek, mluvčí ČKA, však popírá, že by agentura souhlas k postoupení pohledávek za Setuzou potřebovala. ČKA totiž nepřipouští, že by se jednalo o pohledávku s právní vadou: "Odstoupení od notářského zápisu, který nabyl účinnosti souhlasem vlády ČR s postoupením pohledávek na PGRLF, nepovažujeme za účinné."

Podle Pitrova výkladu by při prodeji pohledávky musely být splněny dvě podmínky: "Nabyvatel pohledávky musí  nabídnout částku minimálně ve výši jejího ocenění, a zároveň musí zajistit souhlas dlužníka s převodem pohledávky s tím, že dlužník tu pohledávku uznává," konstatoval Pitr. Setuza je přitom podle jeho slov dluh ochotna uznat, "avšak jen v případě, pokud bude nabyvatel dostatečně bonitní, například skupina PPF". To potvrzuje i Janů.

Převod pohledávky na PGRLF je tak podle Pitra možný jen teoreticky. "To by se muselo stát jen za účasti Českého oleje, ten ale za stávající situace nebude vystupovat proti PPF," zdůrazňuje Pitr. Skupina PPF získala  minulých dnech předkupní právo na více než 90 procent akcií Setuzy, které vlastní společnost Český olej. Zároveň nabídla konsolidační agentuře, že její pohledávku za Setuzou koupí za 570 milionů korun - tedy za cenu vyšší, než je tržní ocenění na necelé půl miliardy korun. Podle ministra zemědělství Jana Mládka by i taková varianta přicházela v úvahu.

ČKA však bude zítra projednávat původní variantu - tedy postoupení pohledávek za Setuzou na PRGLF. "Jiné zadání od vlády prostřednictvím ministerstva financí ČKA neobdržela," řekl Pekárek.

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy