Na vývoj inflace ve třetím čtvrtletí nejvíce zapůsobil právě růst cen potravin, naopak malý nárůst zaznamenala oblast dopravy, pošt a telekomunikací.
Významným faktorem růstu cen je postupná deregulace cen. Zatímco regulované ceny vzrostly za poslední tři měsíce o 7,8 procenta oproti loňskému roku, ceny tržní vzrostly pouze o 1,4 procenta.
Podražily potraviny
Novým tahounem zdražování jsou tak potraviny. K rapidnímu růstu došlo u pekárenských výrobků: chleba zdražil o osmnáct procent, běžné pečivo téměř o třicet procent.
O sedmdesát procent oproti loňskému roku zdražily i brambory. U těch se dá ale předpokládat, že porostou ještě mnohem víc, letošní úroda je totiž velmi špatná.
Opačným směrem se vydaly ceny kávy, kakaa, čaje a čokolád, u nichž došlo ke zlevnění hlavně díky snížení DPH z 19 na 5 procent. Toto zlevnění dokázalo snížit srpnovou inflaci o 0,16 procentního bodu.
Kromě těchto výrobků klesaly ceny i u mouky, drůbeže, rostlinných tuků, másla a cukru.
Tradičně nejsilněji ale ovlivňuje cenovou hladinu bydlení - na růstu se podílí až 66 procenty.
Úroky proti inflaci
V boji proti vysoké inflaci ČNB během posledních tří měsíců dvakrát zvýšila své úrokové banky. Poprvé to bylo koncem července, podruhé koncem září.
Tuzemská centrální banka si totiž jako svůj základní cíl stanovila stabilní domácí cenovou hladinu a zvyšování úrokových sazeb působí jako brzda jejího růstu. Zvýšení úroků tak znamená, že ČNB by ráda udržela relativně mírnou inflaci i příští rok.
Jelikož ale v září klesla oproti srpnu inflace o 0,7 procenta, varují ekonomové před dalšími kroky.
"Zářijová inflace dokládá, že ČNB s budoucím zvyšováním sazeb nemusí spěchat," říká Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.