Oživení nepřišlo. Češi opět utrácejí méně než loni

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
5. 8. 2013 9:28
Pokles hlásí obchody i prodejci aut, uvedl Český statistický úřad.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Maloobchodní tržby v Česku po dvouměsíčním růstu klesly. V červnu bez sezonního očištění se meziročně snížily o 2,7 procenta po květnovém zvýšení o 1,2 procenta. Pokles hlásí obchody i prodejci aut. Uvedl to Český statistický úřad.

Pokles byl částečně dán nižším počtem pracovních dní o jeden den proti loňskému červnu.

"Výrazně méně v posledním měsíci spotřebitelé nakupovali potraviny (-4,5 %), pohonné hmoty (-4,8 %), vybavení domácnosti (-4,7) a zboží v drogeriích," upřesňuje analytik ČSOB Petr Dufek. Dvouciferný nárůst tržeb naopak hlásí zásilkové a internetové obchody.

Snížení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil pokles prodeje potravin v nespecializovaných i specializovaných prodejnách. Kvůli tomu podnikům se 100 a více zaměstnanci, kam patří zejména obchodní řetězce, tržby klesly o 3,6 procenta.

Za celé druhé čtvrtletí tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu reálně meziročně stagnovaly. V motoristickém segmentu vzrostly, v samotném maloobchodě včetně prodeje pohonných hmot klesly.

Povodně a chybějící den

"Červnový pokles maloobchodu přisuzujeme z části povodním. Lidé měli bohužel jiné starosti, než nakupovat. Naopak v dalších měsících by opravy po povodních mohli maloobchodu trochu pomoci," říká Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

"Spotřebitelská důvěra se pozvolna zvyšuje a nezaměstnanost se také vyvíjí příznivěji. Proto nadále počítáme s mírným oživením maloobchodního prodeje po zbytek roku. Celoroční výsledek zůstane přesto v mírném mínusu," dodává Horská.

O vlivu povodní a menším počtu pracovních dnů hovoří také Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit. "Lidé mají také stále obavy z vývoje ekonomiky a šetří. V červnu zejména na potravinách, na což podle statistik doplatily především velké obchodní řetězce," upřesňuje.

"Naopak dvojciferným tempem rostou tržby internetovým prodejcům, které stále více Čechů vnímá jako synonymum výhodného nákupu," upozorňuje Kulhavý.

"Nízké tržby maloobchodu stále odrážejí obezřetné chování nakupujících, respektive nízkou spotřebitelskou poptávku, kterou na jedné straně limitují vyšší ceny zboží jako jsou potraviny nebo pohonné hmoty, a na straně druhé nijak výrazně se nelepšící reálná finanční situace domácností," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Pro další měsíce Dufek předpokládá, že se propady maloobchodu začnou zpomalovat. "Nárůst spotřeby a tedy i ochoty nakupovat však může podpořit teprve až zlepšení ekonomické situace, které začnou spotřebitelé vnímat a ve svých peněženkách skutečně pociťovat," dodává Dufek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy