Ovoce je málo, slivovice bude z piva

Petr Havel, spolupracovník Aktuálně.cz
7. 1. 2007 0:00
Praha - Zatím je to často jen originální dárek obchodním partnerům. Ale přesto se stále víc prosazuje na trhu: pivovice.

Potvrzuje to mimo jiné předseda Unie destilátorů ČR Václav Šitner.

"Je to tradiční a specifický tuzemský výrobek, kromě naší země je běžný jen v Německu, i proto, že je tam hodně minipivovarů, které pivovici nabízejí jako doplněk svého sortimentu," konstatuje Šitner.

K výrobě pivovice se využívá mimo jiné i piva, u něhož prošla doba záruky. Pít už se podle norem nesmí, pálit ano.

Zájem stoupá

"Podniky, které pivní pálenky produkují, je většinou dodávají v dárkovém balení buď svým obchodním partnerům, nebo pro partnery svých partnerů. Objem této produkce je zanedbatelný, od jednoho výrobce se pohybuje ve stovkách litrů. Zájem o tyto pálenky ale neustále stoupá," říká šéf unie destilátorů.

Přečtěte si více o slivovici
(článek pokračuje pod tabulkou)

Foto: www.sxc.hu
SPECIÁL: podivuhodný svět destilátů
Nová příloha Gurmán. Podívejte se
VIDEO: hymna Valachů žije
Aktuálně.cz na tradičních slavnostech
Foto: Aktuálně.cz
ANKETA: slivovice vypadla z českých NEJ
Hlasování čtenářů Aktuálně.cz o 300 největších českých unikátů
Foto: Aktuálně.cz
REPORTÁŽ: v Banátu léčí neduhy
Původní zpravodajství Aktuálně.cz z míst, kde žijí čeští krajané

Pivovice je zhruba o pětinu dražší než klasické ovocné pálenky. Za poměrně vysokou cenou, pohybující se pod hranicí 300 korun za půllitrovou lahev, stojí přitom zejména poplatky za dvakrát zdaněný líh, byť ve vstupní surovině pivu je jej jen několik procent.

"Mimochodem, naše legislativa přepalování piva vůbec neřeší," poznamenává Šitner. Pivní pálenky se přitom podle jeho slov vyrábějí ve většině českých i moravských regionů.

"Někteří lidé totiž pivovici doslova propadnou," tvrdí například Jaroslav Ledajaks, šéf jihočeského Lihovaru Poněšice, který s výrobou pivovice začal v loňském roce.

Nápad? Loňská neúroda

Na myšlenku destilovat pivo jej přitom přivedl loňský nedostatek ovoce, ze kterého se většinou pálenky vyrábějí. V letošním roce přitom již lihovar zpracoval na pivní pálenku více než 20 000 litrů piva.

"Hlavními odběrateli jsou firmy z pivovarského prostředí," konstatuje Ledajaks. Oproti loňsku se podle jeho slov zvýšil zájem v řádu desítek procent.

Optimální surovinou je podle Ledajakse vícestupňové pivo, například desítka se příliš nehodí. "Pivovice proto vyrábíme od jedenáctistupňového piva výše, dělali jsme jí ale také třeba z jednadvacetistupňového. Pokud se pivovice vyrábí z dvanáctky, je k výrobě litru padesátiprocentní pivní pálenky zapotřebí zhruba deseti litrů piva. Konečným výsledkem je v podstatě obilní destilát, ve kterém je cítit chmel a pro někoho to může být velmi lahodný nápoj," říká Ledajaks.

Pálí se i banány

Netradičních destilátů je přitom na našem trhu čím dál tím více. "V podstatě lze použít jakoukoli surovinu, která obsahuje cukr," poznamenává Ledajaks. Poněšický lihovar tak experimentuje i s dalšími produkty, v jeho nabídce najdeme třeba mrkvovici nebo rybízovici. Specifické ovocné destiláty si může prakticky každý objednat v certifikovaných pěstitelských pálenicích. Podle Šitnera je to zcela obvyklé. "Vypálit je možné cokoli, co lidé přinesou, třeba melouny, ananas nebo banány," potvrzuje Šitner.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy