Odměna za udání, kdo krade software. BSA má nový plán

ČTK ČTK
3. 7. 2013 13:13
Aktivita se nelíbí Pirátské straně, jde prý o "křížovou výpravu" proti podnikatelům

Praha - Aliance výrobců počítačových programů bude nabízet odměnu za dopadení a usvědčení softwarových pirátů. Vyplatí deset procent z uhrazené škody. Business Software Alliance (BSA) to oznámila na středeční tiskové konferenci.

Podle mluvčího BSA Jana Hlaváče cílí program placených lovců pirátů na firmy a organizace, které systémově zneužívají softwarové licence, nikoliv na malé nepodstatné případy.

"Zajímají nás všechna odvětví a nejen velké firmy. I malá firma může užívat nelegální software za stovky tisíc korun. Licence specializovaných programů se může vyšplhat na desítky i stovky tisíc korun za jednu licenci," uvedl Hlaváč.

Aktivita se nelíbí Pirátské straně, která ji považuje za "křížovou výpravu" proti podnikatelům a doporučila malým firmám využívat takzvaný svobodný software, který je bezplatný.

Podobný systém odměn pro lovce pirátů funguje například ve Velké Británii, USA, Jihoafrické republice nebo ve Švédsku.

V Česku je podle BSA zhruba 35 procent počítačových programů používáno nelegálně.

Odměna? Až po odškodném

Nárok na odměnu bude mít oznamovatel až v okamžiku, kdy odhalená firma zaplatí odškodné výrobci softwaru. Průměrná úhrada škody se přitom loni pohybovala kolem 300 tisíc korun, ale v některých případech přesahovala i jeden milion korun.

Celkově výrobci podle BSA kvůli nelegálnímu softwaru přichází o 3,8 miliardy korun ročně. Nejvíce se nelegálně používají operační systémy, kancelářské balíky, antiviry, grafické programy a hry.

Oznámení případu pirátství bude nutné učinit přes formulář na internetové adrese www.softwarelegalne.cz. Odměnu BSA neposkytne v případě porušení mlčenlivosti oznamovatele nebo při lži nebo záměrném zkreslení informace.

Není to okradení stařenky

Podle místopředsedkyně Pirátské strany Lenky Matouškové řešení, které rekrutuje běžné občany, aby za peníze udávali firmy, jež údajně nemají v pořádku softwarové licence, vzbuzuje velkou kontroverzi.

"To je věc určité úrovně morálního vědomí, kdy člověk umí rozlišit, kdy je potřeba něco ohlásit, aby bylo zabráněno poškození, ublížení někomu, kdo se nedokáže sám účinně bránit. Přepadení, zneužívání, okradení stařenky, rozkradení materiálu na stavbu domova důchodců, trafiky pro politiky a další podobné případy. Ale nabízet prachy za udávání, navíc v případě, že škoda je naprosto pofidérní, to je podstatně horší než domnělý přestupek sám," dodala Matoušková.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kde kupujete software?

 

Právě se děje

před 16 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy