Energetický regulační úřad (ERU) již před časem zveřejnil, že v roce 2006 se domácnosti dočkají zdražení elektrické energie průměrně o 8,9 procenta.
Analýza, kterou si nechal zpracovat odborný stavebnický server www.tzb-info.cz, ale hovoří o nárůstu o dvacet až třicet procent při užívání elektřiny pro vytápění a ohřev vody. ERU se prý pouze snaží zastřít skutečný nárůst.
V pěti sazbách poroste cena až o pětinu
Internetový portál pro stavebnictví, technická zařízení budov a úspory energií, předkládá "alternativní" výpočet nárůstu nákladů.
Domácnosti platí za elektřinu v závislosti na způsobu využití a na časech, ve kterých ji spotřebovávají. A analýza uvádí, že u uživatelů pěti z devíti sazeb dojde ke zvýšení o více než dvacet procent.
Energetický úřad kontruje, že "výsledné zveřejňované průměrné nárůsty cen odpovídají nejvíce skutečným u těch zákazníků, kteří se charakterem a výší své spotřeby blíží typické spotřebě".
To je spotřeba, která je v daném regionu, sazbě a jističové kategorii nejběžnější, tvrdí úřad.
Rozdíl je v průměrném spotřebiteli
V čem je tedy onen rozdíl, který může pro občany znamenat vydání v řádech tisíců korun? V zásadě jde o to, koho považovat při výpočtech růstu nákladů za "typického" spotřebitele.
Konkrétní příklad: Úřad považuje za typickou domácnost, která užívá sazbu D45, tu, jež spotřebuje ročně 410 kilowatthodin ve vysokém (dražším) tarifu a 9740 kWh v nízkém tarifu.
Konkurenční analýza, ale tvrdí, že běžnější je spotřebovat 500 kWh ve vysokém a 26000 kWh v nízkém tarifu. Podle ERÚ by se účty této domácnosti zvýšily o 7,7 procenta, druhá varianta hovoří o 24,2 procentech.
Úřad počítá s malými byty
"Podle našeho názoru odpovídají námi uváděné spotřeby elektřiny pro vytápění a ohřev vody domácnostem v běžných rodinných domech bez zateplení, kterých je v ČR naprostá většina," uvedl pro Aktuálně.cz Miroslav Hořejší, jednatel společnosti, která provozuje odborný web o úsporách energií a stavebnictví.
"To, co ERU považuje za domácnost s typickým odběrem, je možné pouze v malém bytě nebo u moderních nově postavených domů s dokonalým zateplením, kvalitními okny a ještě v případě lidí, kteří tráví většinu dne v práci," dodal Hořejší.
Podle něj je rozdíl způsoben pravděpodobně chybnými výchozími statistickými daty o spotřebách energie. Lze ale spekulovat také o záměrné manipulaci se statistickými údaji, která má za cíl klamat občany o skutečných nákladech na elektřinu.
Chce to transparentnost
"Naše výpočty nárůstu cen energií vycházejí z váženého průměru, jenž je tvořen ze součtu odběru všech spotřebitelů v jednotlivých regionech," říká o metodice výpočtu tisková mluvčí Energetického regulačního úřadu Jarmila Lehnerová.
Podle analytika společnosti Next Finance Vladimíra Pikory je nepravděpodobné, že by se regulační úřad snažil úmyslně manipulovat s čísly. "Je však třeba, aby ERÚ jasně a transparentně zveřejňoval způsob a algoritmus výpočtu svých údajů," uvedl Vladimír Pikora.
Výsledek tohoto "souboje čísel" bude znám přibližně za deset měsíců, až do schránek občanů přijde konečný účet za spotřebu elektřiny.