Praha - Nejméně o dvě miliardy korun přijde ročně stát, pokud se prosadí nová koncepce obchodu s dřevem, jak ji navrhuje současné vedení státního podniku Lesy České republiky (LČR) a ministerstvo zemědělství.
Vyplývá to z analýzy ekonomických dopadů takzvaných jednoročních tendrů, kterou ještě pro minulé vedení státních lesů zpracovala nadnárodní společnost Ernst & Young a kterou má Aktuálně.cz k dispozici.
Podle analýzy by totiž na základě jednoročních tendrů vzrostly v porovnání s předchozími smlouvami čisté výnosy LČR o 118 procent z 2,023 miliardy korun ročně na 4,404 miliardy korun.
Víc prostoru pro korupci
Jednoroční tendry byly ale na přelomu ledna a února letošního roku kvůli orkánu Kyrill zrušeny. Současné vedení Lesů hodlá v nejbližší době vypsat nové tendry, cílem je podle dosavadních prohlášení dosáhnout zisku 2,2 miliardy korun.
Nová obchodní politika LČR tak bude v praxi znamenat ročně propad zisků státu o více než dvě miliardy korun. Rozdíl je přitom v systému prodeje dřeva.
Jednoleté tendry počítaly s tím, že vytěžené dřevo se stává majetkem smluvních partnerů přímo na místě těžby a o tom, jak s ním bude dále naloženo, budou rozhodovat komerční firmy, tedy smluvní partneři LČR.
Současné vedení Lesů ale hovoří o modelu, kdy majetkem smluvních partnerů bude vytěžená hmota až na odvozním místě, tedy že pracovník LČR bude rozhodovat o zatřídění (sortimentaci) dřeva sám.
To podle Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) vytvoří neúměrný prostor pro subjektivní zásahy a korupci. Prezident konfederace Ivo Klimša navíc tvrdí, že záměry LČR prohloubí stávající krizi v lesnicko-dřevařském odvětví.
Připravované tendry na léta 2008 až 2010 obsahují podle něj model obchodování s dřevem, který vytváří pro stát riziko, že nedosáhne maximálního možného výnosu.
Sám ministr zemědělství Petr Gandalovič přitom tvrdí, že LČR se musí stát lepšími hospodáři než dosud. Odhad zisku za loňský rok je zhruba 1,7 miliardy korun, definitivní výsledky ale stále ještě nejsou známé.
Problém s odvozem
Podle ministerstva ale nová koncepce lesnické firmy nepoškozuje. "Ty budou mít i nadále až 50 procent dřevní hmoty k vlastnímu zhodnocení. Rozdíl oproti minulosti spočívá v lepší evidenci hmoty před předáním těmto firmám. Dalších 50 procent hmoty budou lesy obchodovat samy tak, jak tomu bylo dřív," vysvětluje mluvčí ministerstva Táňa Králová.
Otázkou je, jak budou LČR zabezpečovat transport dřeva na odvozní místo. Státní podnik k tomu totiž nemá dostatek techniky, takže odvoz budou muset zajistit smluvní partneři lesů, převážet ale budou paradoxně oproti dosavadnímu stavu surovinu, která ještě nebude v jejich vlastnictví. Kdyby si chtěly LČR zabezpečit transport samy, znamenalo by to investice v řádu stovek milionů korun.