Nové solární elektrárny ohroženy. Sítě jsou přetížené

Tomáš Fránek
10. 2. 2010 18:13
Zástupci provozovatelé větrných a slunečních elektráren považují hrozby ČEPS za přehnané
Foto: Jan Langer

Brno - Státní firma Česká přenosová soustava, která spravuje elektrické rozvody v zemi, chce dočasně zastavit připojovaní nových větrných a slunečních elektráren do sítě.

Podle zástupců společnosti ČEPS je už totiž objem projektů a vydaných kladných stanovisek k žádostem o připojení větrných a fotovoltaických elektráren vyšší než hodnota přijatelná pro bezpečný a spolehlivý provoz sítě. Hrozí tak kolaps. A pokud se situace nezmění, chce ČEPS odstavovat tyto elektrárny z provozu.

Sítě už nestačí

„Pokud urychleně nedojde ke změně pravidel připojování výše uvedených zdrojů, bude ČEPS především při předcházení či řešení stavu nouze nucena tyto zdroje odstavovat z provozu. Toto by mohlo pro investory do větrných a fotovoltaických elektráren znamenat ohrožení jejich investic," uvedla firma ve zprávě.

„Požádali jsme distribuční společnosti (ČEZ , E.ON, PRE.) o pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren", říká předseda představenstva a generální ředitel společnosti Petr Zeman. „Nelze do soustavy připojit více výkonu, než z ní lze odebrat, to nám jednoduše neumožňují fyzikální zákony," dodal Zeman.

Nyní je do soustavy elektrického vedení v zemi připojeno více než 600 MW výkonu větrných a fotovoltaických elektráren a kladná stanoviska žádostem o připojení těchto zdrojů v rámci celé ČR dosahují dalších 3 500 MW výkonu.

Zástupci provozovatelů větrných a slunečních elektráren potvrzují, že se o vyřešení celé situace jedná, reakci ČEPS považují za přehnanou. „Před přetížením sítě varoval ČEPS několikrát, chápu, že si tak vylepšuje svoji vyjednávací pozici," řekl deníku Aktuálně.cz Michal Janeček z České společnosti pro větrnou energii, podle kterého ale kolaps nehrozí. „Samozřejmě bychom v případě, že by jsme nemohli elektrárny připojit od sítě, zvažovali právní kroky," řekl jeden ze zástupců firem budujících sluneční elektrárny s tím, že oficiálně nechce kvůli jednáním situaci komentovat.

ČEPS kritizují ekologové. Podle nich měla společnost dost času se na připojení nových elektráren připravit. „Může to znamenat pouze dvě věci. Buď pro ČEPS platí jiné fyzikální zákony než v Dánsku, Německu, Španělsku, Americe a jinde. Nebo šéfové firmy posledních asi sedm let spali a nevšimli si, že také u nás startuje zelená energetika a oni tomu musí po vzoru kolegů přizpůsobovat síť. Dobré ráno," uvedl Karel Polanecký, energetický expert Hnutí Duha. „Hrozně rád bych věděl, kde z toho skáčou větší radostí. Jestli na ruské ambasádě, nebo v uhelných firmách," dodal.

Před kolapsem sítě naposledy varoval ČEPS loni na podzim, kdy do české sítě přiteklo více elektřiny vyrobené v německých větrných elektrárnách.

ČEZ chápe i staví

Distribuční společnosti se žádostí státní společnosti zabývají.  "Souhlasíme s ČEPS, že současný rozmach nových fotovoltaických a větrných elektráren přestavuje hrozbu pro stabilitu elektrizační soustavy České republiky. Objem peněz směřující na podporu těchto zdrojů představuje vážnou hrozbu i pro ceny elektřiny, které budou platit domácnosti a podniky," uvedl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. Během několika dní má ČEZ rozhodnout o oficiální reakci na výzvu ČEPS.

 

Společnost ČEZ ale také paradoxně investuje do sluneční a větrné energie. Firma tak například staví u Ševětína na Českobudějovicku největší sluneční elektrárnu v České republice. Hotova má být za rok a její předpokládaný výkon 30 megawattů překonává výkon dosud největší tuzemské sluneční elektrárny takřka trojnásobně. ČEZ také staví větrné elektrárny na Vysočině.

Pražská energetika  podle svého tiskového mluvčího Petra Holubce krok ČEPS chápe. Distributora pro území Prahy se však připojování obnovitelných zdrojů energie dotýká jen v nepatrné míře.

Podle právníků by odstavením zdrojů nastala složitá právní situace. "Pokud by k takové situaci došlo a zdroj by byl skutečně odstaven z provozu, nastala by velmi složitá právní situace. Neznamenalo by to rizika pouze pro investora, ale také pro stát, vyplývající z jeho případné odpovědnosti," uvedl pro agenturu ČTK Michal Hrnčíř z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.


 

Právě se děje

před 6 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy