Do 15 let bude cena proudu ze slunce stejná jako z uhlí

Pavel Baroch
15. 12. 2009 21:30
Solární asociace: V roce 2025 se obejdeme bez státních dotací
Foto: Jan Langer

Praha - Během 15 let se solární elektrárny v Česku obejdou bez státních dotací a cena sluneční elektřiny se vyrovná s tradičními zdroji energie.

S tímto expertním odhadem přišla Česká fotovoltaická průmyslová asociace, která sdružuje výrobce či provozovatele solárních elektráren, ale také vědecké pracovníky nebo obecně prospěšné společnosti. Cílem sdružení je podpora solární energetiky.

Asociace při svém výpočtu, kdy se fotovoltaické elektrárny stanou soběstačné, vycházelo především z předpokládaného snižování cen solárních technologií a naopak zdražování fosilních paliv.

"Domnívám se, že to dokonce bude ještě dříve než v roce 2025," tvrdí Aleš Spáčil, jednatel společnosti Conergy ČR, která je jedním ze zakládajících členů asociace.

Vláda chce podporu omezit

Prohlášení profesního sdružení přišlo v době, kdy se vláda na základě návrhu ministerstva průmyslu rozhodla podporu nových slunečních elektráren omezit.

V současnosti je výkupní cena z těchto čistých zdrojů asi třináctinásobně vyšší než z tradičních elektráren a Energetický regulační úřad má jen omezené možnosti, jak cenu ovlivňovat. Novela energetického zákona, kterou kabinet poslal do parlamentu, má úřadu dát možnost cenu z nových elektráren více regulovat.

Návratnost investice do 15 let

V novela zákona zůstalo, že se investice do sluneční elektrárny musí vrátit do 15 let. Podle toho by i regulační úřad napříště stanovoval výkupní ceny.

"Díky současným technologiím je v některých případech návratnost investice pouhých pět let," řekl Matyáš Vitík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu. Technologický vývoj totiž v posledních letech srazil cenu fotovoltaických panelů o více než 40 procent a "sluneční byznys" je proto za současných podmínek velmi lukrativní.

"Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl mezi roky 2007 až 2008 o bezmála 1500 procent z původních 3,4 megawattu na 54,3 megawattu," dodal Vitík. Ministerstvo předpokládá, že novela začne platit od roku 2011.

Patnáct let je moc, varují firmy

Česká fotovoltaická průmyslová asociace tvrdí, že patnáctiletá návratnost je moc dlouhá. Navrhuje, aby průměrná návratnost byla 10 až 12 let, což je obvyklé i v jiných evropských zemích.

"Jinak by se rozvoj solární energetiky mohl zastavit," varuje Aleš Spáčil ze společnosti Conergy, která patří mezi nejvýznamnější světové výrobce solárních technologií.

Foto: MŽP

"Regulace výkupní ceny musí být rozumná," dodal Spáčil. Pokud by stát ceny příliš přiškrtil, hrozilo by i to, že fotovoltaika nebude do 15 let soběstačná.

Mínus 170 tisíc tun emisí

Fotovoltaické sdružení uznává, že se díky současným výhodným cenám objevují i spekulanti, kteří toho chtějí využít a blokují si například místo v přenosové síti.

"I my bychom uvítali úpravy zákona, které omezí spekulativní projekty a protřídí trh," řekl Jaromír Řehák, předseda asociace a prezident agentury Czech RE Agency, jednoho ze zakládajících členů profesního sdružení.

Daniel Kunz ze společnosti Energy 21 připomněl výhody solárních elektráren. "Republika zatím ušetřila téměř 170 tisíc tun skleníkového oxidu uhličitého, smysluplně jsou využity desítky hektarů kontaminovaných či průmyslových areálů a zaměstnány jsou více než tři tisíce lidí," konstatoval Kunz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy