Nová Ikea na Zličíně má být největší v Evropě

Ekonomika Ekonomika
24. 8. 2009 14:20
Další obchodní dům vznikne v Hradci Králové

Praha - Dva nové obchodní domy s nábytkem a bytovými doplňky chce v blízké době otevřít švédská společnost Ikea. První vznikne na pražském Zličíně, jen pár stovek metrů od její nejstarší české prodejny. Druhý pak firma plánuje otevřít v Hradci Králové.

Jak dnes uvedl Andrew North, ředitel společnosti pro Česko, Slovensko a Maďarsko, nový obchodní dům IkeaWest na Zličíně bude největší v Evropě. Jeho stavba má začít příští rok, zákazníky má přivítat už na jaře 2011.

Prodejní plocha nového zličínského obchodu zabere zhruba 35 tisíc metrů čtverečních. Investice za 2,5 miliardy korun vznikne na dosud nezastavěné ploše v těsné blízkosti dálniční křižovatky - jen pár stovek metrů od dosavadní prodejny, kterou pak firma zkusí pronajmout jiným obchodníkům.

Kromě Zličína provozuje Ikea v Česku také obchodní dům na pražském Černém Mostě, v Brně a Ostravě. Celkem má firma 263 obchodů ve 24 zemích světa.

Konkurenční řetězec Kika provozuje v Česku pět obchodů, nejnovější otevřel letos v Olomouci. Další chce postavit v Liberci.

Další z velkých nábytkářských řetězců, Asko nábytek, letos rozšíří obor podnikání. Stal se totiž hlavním licenčním partnerem řetězce Gloria Jean's Coffees, provozující druhou největší síť kaváren na světě. První kavárnu v Česku otevře na konci srpna na pražském Klárově.

Společnosti Ikea ČR v hospodářském roce 2008 končícím loni v srpnu vzrostl čistý zisk na 645 milionů korun ze 464 milionů o rok dříve. Celkové tržby obchodů firmy včetně restaurací a prodeje potravin se meziročně zvýšily o miliardu korun na 6,8 miliardy korun. Výsledky za hospodářský rok 2009 vedení společnosti Ikea zatím nezveřejnilo.

Podle údajů společnosti Incoma Research a časopisu Moderní obchod provozovala čtveřice největších prodejců nábytku (Ikea, Asko, Sconto a Kika) loni v Česku 22 velkoplošných prodejen, celkové tržby této čtveřice vzrostly na 14,6 miliardy korun (meziročně o 2,2 miliardy korun).

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy