Výprodeje lámou rekordy. Pozor na ceny a záruční dobu

Eva Sovová, Peníze.cz
5. 8. 2009 10:00
Na co máte nárok při špatně označené slevě
Obchody se tak úspěšně zažehnávají "okurkovou sezonu"
Obchody se tak úspěšně zažehnávají "okurkovou sezonu" | Foto: Reuters

Praha - Slevy letních výprodejů letos lámou rekordy. Oblečení lze koupit až o 80 procent levněji. Výprodeje elektroniky konkurují internetovým prodejcům. Někteří obchodníci ale porušují zákon - neuvádějí slevové ceny správně a klamou zákazníky.

Nejčastějším prohřeškem je, že zákazníci nejsou dostatečně informování o tom, kolik konkrétní výrobek po slevě stojí. "Prodejna může upozorňovat na konkrétní procentní slevy, na zboží musí být ale vždy uvedená konečná cena po slevě. Jestliže je na etiketě pouze informace, že se na zboží vztahuje například 70% sleva, která bude stržena u pokladny, obchodník tím porušuje zákon na ochranu spotřebitele," vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce Kamila Juhaňáková.

Foto: Repro Aktuálně.cz
Čtěte také:
Letní slevy kralují, srazily ceny i o 90 procent

Prodávající je ze zákona povinen zlevněné zboží označit jak původní cenou, tak cenou novou. "Jen tak se spotřebitel může správně rozhodnout, zda si daný výrobek koupí, nebo ne. Stará cena by měla být viditelná a přeškrtnutá. Pokud není zboží takto označeno, vystavuje se obchodník pokutě od České obchodní inspekce, " upozorňuje mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Mišurec. Pokuty se pohybují kolem 30 až 50 tisíc korun.

Někteří obchodníci využívají i další trik. "Na zboží třeba uvedou, že po slevě je konečná cena 250 korun, při placení u pokladny ale zákazník zjistí, že má zaplatit víc, například 300 nebo 400 korun. V takovém případě se vyplatí, aby zákazník přímo na místě hájil své zájmy a upozornil na to, že má právo koupit zboží za cenu, která je na něm uvedená," upozorňuje mluvčí ČOI.

"Odmítá-li prodávající postupovat v souladu se zákonem o ochraně spotřebitele, je na místě podat podnět ke kontrole místně příslušnému inspektorátu ČOI," dodává Jan Mišurec.

Častým prohřeškem obchodníků je také to, že postupným zlevňováním je na zboží vyznačeno několik cen. "Na první pohled musí být zákazníkům zřejmé, která cena vlastně platí. Obchodníci by proto měli konečnou cenu uvádět na zboží zcela jasně, například tak, že předchozí slevovou cenu přelepí aktuální cenou," upozorňuje Juhaňáková.

Na každé zlevněné zboží se vztahuje stejná záruční doba jako na každé jiné zboží. "Obchodníci nemohou spolu se slevami zkracovat záruční dobu výrobků. Jestliže ale obchodník zlevní zboží proto, že jsou na něm konkrétní vady, na tyto vady se záruka již nevztahuje. Ovšem spotřebitel o tom musí být jednoznačně předem informován," vysvětluje mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů.

Nezkrácenou verzi článku najdete na webu Peníze.cz

Podívejte se, jak vypadal první supermarket v Česku:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy