Nájemné poroste hlavně v horších bytech

ČTK, eko
1. 12. 2005 15:25
Praha - Nájemné v bytech s regulovanými činžemi by se mělo nejvíce zvyšovat v bytech horších kategorií.

Například v bytě, který se dříve označoval jako druhá kategorie, by se nájmy měly ročně zvýšit až o třetinu. V bytech čtvrté kategorie by měly ročně stoupnout až o polovinu, vyplývá to z návrhu zákona o nájemném, který má ČTK k dispozici. První zvýšení by mělo nastat 1. ledna 2007 a poslední v roce 2010.

Nájmy by se měly zvyšovat až do pěti procent tržní ceny bytu, v případě čtvrté kategorie do 4,5 procenta. V průměru by nájmy ve všech bytových kategoriích měly růst o 14,2 procenta za rok. Byty se podle kategorií již nerozdělují, kvůli nájemním smlouvám se s těmito termíny ale stále počítá.

Podle ministerstva pro místní rozvoj by se ve výši nájmů měla odrážet zejména lokalita, ve které se byt nachází. Rozdíly mezi kvalitou bytu jednotlivých kategorií prý nejsou takové, aby se nájmy lišily tak výrazně jako dosud.

Za byt první a druhé kategorie by nájemník v centru Prahy měl v roce 2010 platit zhruba 90 Kč za metr čtvereční proti současným maximálním 37 Kč/m2. V bytě třetí a čtvrté kategorie by se nájem v této lokalitě měl zvýšit na zhruba 80 Kč ze současných maximálních 22 korun za m2 u třetí kategorie a zhruba 15 Kč/m2 u nejnižší kategorie.

Například v bytě o velikosti 60 m2, který spadá do původní druhé kategorie, by se měl měsíční nájem v Praze 1 zvýšit na 5370 Kč ze současných zhruba 1670 Kč. U stejně velikého bytu čtvrté kategorie by nájem v této lokalitě měl stoupnout na přibližně 4800 korun z necelých 930 Kč placených nyní. Centrum Prahy a Brna patří k oblastem, kde by se nájmy měly zvyšovat nejvíce. V menších obcích bude nárůst pozvolnější a v některých obcích, například na Vysočině, se nepočítá s žádným nárůstem.

Sdružení nájemníků s novou variantou zákona o nájemném  souhlasí. "V této chvíli se domnívám, že to je dobré řešení,  které nepoškodí práva nájemců," řekl v úterý předseda Sdružení  nájemníků a poslanec ČSSD Stanislav Křeček. Dodal, že pokud se v  příštích letech ukáže, že je růst nájmů sociálně nepřijatelný,  bylo by nutné se k zákonu znovu vrátit.

Pražská organizace Sdružení nájemníků však má na růst činží v metropoli zcela jiný názor. Na dnešek proto svolala mimořádné zasedání. "Růst nájmů je nyní horší než před naší manifestací 21. listopadu. Pro Pražany je to sociálně neúnosné, zejména pro starší lidi, kteří bydlí v horších kategoriích," řekl ČTK místopředseda pražské organizace nájemníků Karel Hanauer.

Majitelé domů jsou proti současnému návrhu zákona, růst nájmů považují za nedostatečný. Podle nich je návrh zákona navíc v rozporu s nálezy Ústavního soudu, podle kterého není možné regulovat nájemné pod úroveň, která pokryje náklady na běžnou údržbu a opravy. MMR již dříve odmítlo, že by návrh zákona byl v rozporu s ústavou.

Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD) vypracoval návrh, který podporují kluby ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Tento návrh má ve sněmovně v tuto chvíli asi největší šanci na úspěch, vyhráno ale nemá. Koalice má nejtěsnější většinu hlasů, někteří poslanci ČSSD přitom zatím nejsou definitivně rozhodnuti podpořit právě uvedenou variantu.

Regulované nájemné se vztahuje na zhruba 750.000 bytů, což je téměř pětina bytového fondu. Soukromí majitelé vlastní asi 300.000 bytů, ostatní patří obcím. Byty první kategorie, jak se dříve byty označovaly, tvoří kolem 90 procent nájemních bytů. Bytů druhé kategorie je necelých osm procent, třetí kategorie necelá dvě procenta a bytů čtvrtých kategorií necelé procento.

 

Právě se děje

Další zprávy