Mrtvé brouky v datlích a škůdce u ořechů našla SZPI

ČTK ČTK
24. 1. 2014 14:30
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej jedenácti šarží potravin
Jeden z výsledků kontroly.
Jeden z výsledků kontroly. | Foto: SZPI

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala prodej jedenácti šarží potravin. Jde například o sušené datle, ve kterých inspekce našla mrtvé larvy a brouky. SZPI to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Závadné šarže datlí inspekce zjistila v provozovnách společnosti Tesco Stores ČR v Nádražní ulici v Kdyni a v Domažlické ulici v Klatovech a dále v provozovně společnosti Čerozfrucht v ulici Na Jíkalce v Plzni. Firmy je musejí stáhnout ze své tržní sítě.

Dále inspekce zakázala mimo jiné prodej dvou šarží vlašských ořechů, které nabízel Globus v Chotíkově. SZPI v jádrech plodů zjistila stopy činnosti škůdců, zejména požer a pavučinky. Jádra byla napadená plísní a byla nepřirozeně seschlá a tmavá.

Obdobné závady vykazovala i jedna šarže vlašských ořechů v nabídce provozovny společnosti Kaufland v Pivovarské ulici v Domažlicích.

Jedlé kaštany se zaplesnivělými plody SZPI zjistila v provozovně Aholdu v Gerské ulici v Plzni a v Globusu v Chotíkově.

"SZPI s firmami zahájí správní řízení o uložení sankce," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy