Mercedes v Česku brání značku kvůli botám a ponožkám

Tomáš Fránek
16. 7. 2009 23:10
Úřad odmítl zrušit značku německého koncernu Daimler

Brno - Německý koncern Daimler, šestá největší firma v Evropě, musí v Česku bojovat o ochranu své nejznámější značky Mercedes - Benz.

A to paradoxně kvůli botám a ponožkám, pro které také svoji značku od roku 1966 po celém světě chrání.

Český Úřad průmyslové vlastnictví tak už dva roky řeší návrh na zrušení značky Mercedes - Benz. A dvakrát se úřad postavil na stranu německého koncernu a ochranu značky potvrdil.

Nedá se koupit v obchodech

Celý spor, který rozpoutal jeden z tuzemských patentových zástupců, se točí kolem toho, pro jaké výrobky vlastně značku Mercedes koncern využívá.

Podle návrhu na zrušení ochrany značky totiž nebylo označení Mercedes - Benz v posledních pěti letech využíváno pro výrobky z gumy, obuv, ponožky a další textilní zboží.

Zástupci koncernu Daimler se bránili tím, že svým zákazníkům nabízí v autosalonech reklamní předměty včetně textilního zboží a bot.

"Tyto výrobky se ale neobjevují na skutečném trhu s takovými výrobky, tedy v obchodních domech, v obchodech s oděvy a s obuví, v buticích. Žádný běžný spotřebitel nepůjde nakoupit tyto výrobky do prodejny automobilů, ani nenavštíví internetové stránky automobilky," tvrdil v návrhu na zrušení ochrany značky patentový zástupce.

Úřad však argumenty na zrušení známky zamítl. Podle úřadu Daimler prokázal, že značku pro textil, obuv a další výrobky skutečně využívá.

Je to reprezentace

"Z předložených důkazů vlastníka (koncernu Daimler) vyplývá, že zboží označované 'Mercedes-Benz' má povahu zboží reprezentujícího určitý životní styl spojený se zmíněnou značkou, přičemž množství tohoto zboží na trhu není pro dosažení zisku a zásadního podílu na trhu obdobného zboží rozhodné,"  uvedl v rozhodnutí šéf úřadu Josef Kratochvíl.

Podle úřadu není podstatné, kde se dají výrobky sehnat.

"Není rozhodné, že toto zboží je dostupné pouze jen ve specializovaných prodejnách vlastníka napadené ochranné známky prodávajících automobily nebo prostřednictvím sjednaných prodejců. Je tedy zřejmé, že i tento způsob užívání napadené ochranné známky zakládá její řádné užívání," uvedl předseda úřad v rozhodnutí.

Společnost Daimler je známá především produkcí luxusních automobilů Mercedes-Benz. Vyrábí ale také malé automobily Smart, limuzíny Maybach a nákladní vozy i autobusy. V produkci nákladních automobilů je dokonce světovou jedničkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy