Brno - Ne stát, ale majitelé zprivatizovaných státních firem musí lidem vyplácet peníze za majetek, který jim zabavil komunistický stát.
Rozhodl tak Nejvyšší soud ve sporu mezi dvěma restituenty a ministerstvem financí o asi jeden a půl milionu korun, který měli oba muži dostat jako náhradu za znehodnocené nemovitosti státním podnikem Pleas.
Vraťe nám majetek
Ten zanikl v roce 1997, jeho majetek, práva a závazky přešly na Fond národního majetku.
Firma byla předtím privatizována, vláda prodala výrobní část společnosti s hlavním sídlem v Havlíčkově Brodě švýcarské firmě Schiesser Eminence AG, nové vlastníky našly i další části oděvní firmy.
Podle restituentů tak v případě, že byla privatizována pouze část firmy, nemusel nový majitel převzít také restituční nároky a za ně pak odpovídal stát (Fond národního majetku).
To však obvodní i městský soud v Praze odmítly a jejich názor nyní definitivním verdiktem potvrdil také Nejvyšší soud. Ten zamítl dovolání obou restituentů.
Podle rozhodnutí senátu Nejvyššího soudu pod vedením Roberta Waltra se totiž ve chvíli privatizace stát závazků vůči restituentům zbavil.
Majitelé jsou na řadě
"Fond národního majetku disponoval vždy s privatizovaným majetkem a souvisejícími právy a závazky pouze od okamžiku, kdy je na něj převedl stát, do okamžiku, kdy je převedl novému vlastníkovi," uvedli soudci v rozhodnutí.
Na tom, že nároky restituentů musí uspokojit firmy, které podnik získaly v privatizaci, nic nemění podle soudu ani to, že Pleas nebyl privatizován jako celek, ale prodány byly postupně jeho části.
"Na nové majitele nepřešly jenom ty povinnosti, které se týkaly odpovědnosti státního podniku za škodu způsobenou jeho zaměstnanci," uvedli soudci s tím, že restitučních nároků se tento případ netýká.
Restituční nároky se v Česku nepodařilo vyřešit ani po sedmnácti letech od pádu komunistického režimu, stále se jimi musí zaobírat soudy i úřady.