Do dneška mohly firmy podávat nabídky a firmy, které nakonec zvítězí, si mohou být bezmála jisty, že nasmlouvané služby zabezpečovat budou.
"Pokud vše proběhne podle současných kritérií, které LČR stanovily, nemusí se vítězové obávat toho, že by smlouvy s nimi nebyly podepsány," zdůrazňuje mluvčí státního podniku Tomáš Vyšohlíd.
Antimonopolní úřad zasáhl
Možnost, že by vítězství ve veřejných zakázkách mohlo být jen cárem bezcenného papíru, přitom naznačuje Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství. To požaduje po LČR pozastavení tendrů do doby, než soud rozhodne o žalobě Lesů vůči Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), která měla obhájit výsledky soutěže, nezadávané podle zákona o zadávání veřejných zakázek.
Lesy totiž původně tendry podle tohoto zákona nevyhlašovaly a antimonopolní úřad takový postup dokonce posvětil. Posléze ale ÚOHS své rozhodnutí změnil s tím, že státní podnik je povinen soutěže podle zákona o veřejných zakázkách zadávat. Stalo se tak na výzvu Evropské komise, která vyslyšela protesty lesnické společnosti CE WOOD.
Právě proto ale LČR podle Vyšohlída o pozastavení nebo zrušení současných výběrových řízení "rozhodně neuvažují". Soud totiž podle něj nemá ani jinou možnost než potvrdit rozhodnutí antimonopolního úřadu z dubna letošního roku, které úřad učinil na základě analýzy Evropské komise.
"Dle ÚOHS jsou Lesy ČR zadavatelem výběrových řízení ve smyslu zákona. Zákaz plnění z uzavřených smluv ÚOHS neuložil, neboť nechtěl nadměrně zasahovat do smluvních vztahů a je si vědom toho, že Lesy ČR musí po omezenou dobu v nezbytně nutném rozsahu mít zajištěny dodávky dřeva pro své odběratele, než vstoupí v platnost nové smlouvy," uvedl tehdy antimonopolní úřad.
Sdružení podnikatelů tak jinými slovy nemůže očekávat, že by soud vyhověl zmiňované žalobě, neboť by tak fakticky umožnil zadávat Lesům služby v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek.
Zdržení je možné
"Současné tendry jsou pro nás jedinou zákonnou možností, jak naplnit rozhodnutí antimonopolního úřadu i Evropské komise. Všechny podmínky nynějších tendrů jsou plně transparentní, přičemž největší, osmdesátiprocentní váhu má cena nabízených služeb," říká mluvčí státního podniku.
I Vyšohlíd nicméně připouští, že stoprocentní jistotu zakázek vítězové mít nemusí. Ačkoli je zřejmé, že Lesy jsou a budou zadavatelem tendrů podle příslušného zákona, může podpis smluv s vítězi zkomplikovat poněkud nejednoznačná formulace antimonopolního úřadu, který původní neplatné smlouvy přímo nezrušil, pouze doporučil urychleně uvést do souladu se zákonem na zadávání veřejných zakázek.
V praxi by bylo ale jediným důsledkem opětné vyhlášení tendrů za stávajících podmínek, tedy odklad celého procesu.
Roční hodnota zakázek se pohybuje v řádech miliard korun a dotýká se území zhruba 1,3 milionu hektarů lesů. Vítězům tendrů zabezpečuje spolupráci se státními lesy na dobu jednoho roku s možností následného prodloužení smluv po vyhodnocení spolupráce. Kromě jednoletých tendrů byla původně ve hře také varianta vypsání výběrových řízení s platností smluv na dobu pěti a deseti let.