Foto: Nejdražší vědecké centrum v ČR otevírá. Zkoumá lasery

Foto: Nejdražší vědecké centrum v ČR otevírá. Zkoumá lasery
Středočeské Dolní Břežany se stanou evropským výzkumným centrem laserových technologií.
Evropské strategické fórum pro výzkumné infrastruktury se rozhodlo investovat skoro sedm miliard korun do malé obce za hranicemi Prahy.
Hlavním cílem ELI je vybudování nejmodernějšího laserového zařízení na světě. V něm budou realizovány výzkumné a aplikační projekty zahrnující interakci světla s hmotou na intenzitě, která je asi 10krát větší než současně dosažitelné hodnoty.
Už v červenci se sem nastěhuje 250 vědců.
Foto: Ludvík Hradilek
Projekt Extreme Light Infrastructure (ELI) ve středočeských Dolních Břežanech má hotovy kancelářské budovy. Dokončeno má být za tři roky. Má stát skoro sedm miliard korun. Na kantýnu peníze nejsou.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy