Krize zvýšila počet podnikatelů v Česku i mezi cizinci

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
22. 10. 2010 14:58
CIzinců sice žije v Česku stále méně, ale podnikatelů mezi nimi přibývá.
První, koho továrny po příchodu krize propustily, byli agenturní pracovníci. Ilustrační foto.
První, koho továrny po příchodu krize propustily, byli agenturní pracovníci. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ke stu tisícům se přiblížil počet cizinců, kteří v Česku pode Ministerstva průmyslu a obchodu podnikají. Na konci třetího čtvrtletí jich bylo 90 427, tedy o 4 657 více než před rokem.

Podnikatelů s jiným než českým občanstvím přitom přibývá navzdory tomu, že počet cizinců žijících v Česku se snižuje. Za rok do konce letošního září jich ubylo 11 683.

Částečně je to dáno tím, že s příchodem krize omezily výrobní podniky počet míst pro takzvané agenturní zaměstnance, tedy v drtivé většině cizince. Část těch, kdo v důsledku krize přišli o práci se vrátila domů, část se snaží najít si jinou obživu.

Podle údajů ministerstva nejčastěji v Česku podnikají Vietnamci, podnikatelů je mezi nimi 34 145. Jejich počet se však od loňska o přibližně 1500 snížil. Oproti tomu však přibylo podnikatelů původem z Ukrajiny, kterých působí na území republiky 28 729, tedy o třetinu víc než před rokem.

Mezi všemi českými podnikateli tvoří cizinci asi desetinu. Krize ale zvýšila počet podnikatelů obecně, Podle údajů Správy sociálního zabezpečení je jich asi 991 tisíc, letos se o 45 tisíc zvýšil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy