Krach IPB: Stát prohrál s ČSOB arbitráž o 33 miliard

Ekonomika Ekonomika
29. 12. 2010 13:37
Ministerstvo financí musí zaplatit 1,6 miliardy včetně úroků a nákladů arbitráže

Praha - Stát prohrál s ČSOB arbitráž ohledně záruk za 33,3 miliardy korun poskytnutých při převzetí krachující IPB.

"Nárok ministerstva financí z roku 2007 byl v plném rozsahu zamítnut," říká k rozhodnutí arbitrů předseda představenstva a generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

Rozhodci rovněž přiznali ČSOB nárok vůči ministerstvu financí na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB za společností J.Ring ve výši 1,6 miiardy korun s příslušenstvím. Ministerstvo financí musí rovněž uhradit náklady arbitráže.

IPB prý měla větší hodnotu

Stát zažaloval ČSOB kvůli tomu, že podle něj bývalá banka IPB měla v době prodeje do rukou ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chtěl proto 33,3 miliardy korun zpět.

ČSOB zase požadovala po státu zaplatit 1,6 miliardy korun jako dluh firmy J.Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který jako nový majitel zdědila. Obě žaloby řešila jedna arbitráž - Rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži.

"Vždy jsme byli přesvědčeni, že postup při sanaci podniku IPB, včetně státních záruk, na kterých se stát a ČSOB v roce 2000 shodly, byl adekvátní situaci a v souladu s právem. V důsledku dokázal eliminovat riziko ohrožující celý bankovní sektor v České republice," dodává Kavánek.

"Šlo o poslední větší spor, který byl spojen s převzetím krachující IPB v roce 2000. Finanční krize nyní na mnoha zahraničních příkladech ukázala, že postup sanace, zvolený v případě IPB, je standardní a úspěšně funguje," říká Kavánek.

Ministerstvo financí podle ministra Miroslava Kalouska nyní materiály analyzuje. K nálezu rozhodců se vyjádří ve čtvrtek odpoledne na tiskovém briefingu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy