Celý region je tak na vrcholu svého investičního cyklu a nemovitosti jsou pro finančníky obrovským lákadlem.
Oblíbili si především Česko, Polsko a Maďarsko, s tím, že hlavní zájem investorů se soustředil na Prahu.
A tak zatímco v loňském roce dosáhly investice do nemovitostí v regionu asi 160 miliard korun, letos by to mohlo být i více než 200 miliard.
Centrum za miliardy
To potvrzuje i nejnovější obchod, který uzavřela americká společnost Invesco. Koupila si totiž nákupní a kancelářské centrum Slovanský dům, které leží na nejdražší ulici v Praze, Na Příkopě.
Invesco se nenechala odradit ani cenou, která se pohybovala na úrovni 2,5 miliardy korun. S těmito informacemi přišel server Euro Online.
Pro americké investory je to ale zřejmě pouze začátek. Do nemovitostí ve střední a východní Evropě totiž chce investovat až 750 milionů eur, tedy asi 21 miliard korun.
Stále neprůhledné
Za celkovým velkým zájmem investorů o Česko stojí podle Jonathana Fothergilla ze společnosti Knight pozitivní makroekonomický vývoj, nízké úrokové sazby, zvyšující se nabídka kvalitních produktů či perspektiva střednědobého růstu nájemného.
Všechny země regionu střední a východní Evropy, které se staly v roce 2004 členy EU, byly podle KPMG na indexu transparentnosti trhů s nemovitostmi zařazeny do kategorie "semitransparentní".
Tyto státy prý letos ve zvýšení průhlednosti pokročily, ale v porovnání s jinými zeměmi EU byly horší kvůli nedostatku ukazatelů v oblasti investic, nedostatku cenných papírů, menší dostupnosti údajů o trhu napříč sektory a slabšímu regulatornímu rámci.