Praha - Český telekomunikační úřad (ČTÚ) očekává, že licence pro mobilní sítě LTE přidělí během února, kdy vyzve operátory k zaplacení částek za kmitočty vydražené v loňské aukci. Za frekvence stát získá celkem 8,5 miliardy korun. Uvedl to předseda ČTÚ Jaromír Novák na dnešním setkání s novináři.
„Příděly kmitočtů budou vydány v průběhu února. Rychlost celého procesu závisí na tom, zda se operátoři vzdají práva na odvolání,“ řekl Novák.
V současnosti úřad vrací úřad půlmiliardové kauce neúspěšným uchazečům v aukci, firmám Sazka Telecommunications a Revolution Mobile. Ty dostanou kauce zpět v celé výši.
Část z kmitočtů v pásmech 1800 MHz a 2600 MHz, které se v aukci neprodaly, chce ČTÚ znovu nabídnout ještě letos. O formě jejich prodeje by měl mít jasno do konce prvního čtvrtletí.
"Možností prodeje je mnoho. Od vyhrazení pro nový subjekt až po efektivní přidělení stávajícím operátorům, tedy otevření výběrového řízení pro všechny," uvedl Novák. Prodávat se letos budou i kmitočty v pásmu 3600 MHz.
Registr pasivní infrastruktury
Podle předpokladu ČTÚ začnou operátoři po přidělení licencí s urychleným budováním sítí a splní rozvojová kritéria ještě před závaznými termíny. Operátoři by měli také zveřejnit velkoobchodní nabídky, aby sítě LTE mohly využívat i virtuální operátoři, podobně jako sítě GSM a 3G v loňském roce.
V první polovině letošního roku by měl úřad předložit program podpory budování optických sítí na základě mapování z loňského roku. Na výstavbu sítí by mohl stát přispět ze státního rozpočtu, případně by jej mohly podpořit prostředky z operačního programu EU.
V souladu se strategií Digitální Česko by měl také vznikat registr pasivní infrastruktury, který by umožnil efektivnější budování nových sítí.
Do poloviny roku 2014 chce ČTÚ vytvořit návrh strategie, regulace a ochrany práv spotřebitelů v letech 2015 až 2018. Úřad chce také vytvořit záměr nakládání s druhou digitální dividendou a plán případné migrace na televizní standard DVB-T2.