Janota míří do dozorčí rady ČEZu. Změnil své plány

Ekonomika Ekonomika
23. 7. 2010 16:04
Předsedu dozorčí rady nominuje ODS podle přání premiéra Nečase
Bývalý ministr financí teď zasedne v dozorčí radě ČEZ
Bývalý ministr financí teď zasedne v dozorčí radě ČEZ | Foto: Jan Langer

Praha- Bývalý ministr finací Eduard Janota obsadí jedno ze tří uvolněných křesel v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ. Informoval o tom server IHNED.cz.

"Pan Kalousek mi tu nabídku dnes předložil a já jsem ji přijal," řekl v rozhovoru pro HN Janota. Nebude předsedou dozorčí rady ČEZ.  Obsazení této pozice si totiž vymínila ODS, aby existovala přímá linka mezi předsedou dozorčí rady a premiérem Petrem Nečasem. 

Dozorčí rada ČEZ se sejde 12. srpna právě proto, aby do ní vláda doplnila tři zástupce státu. Jedno křeslo v dozorčí radě je obsazeno dlouhodobě, další se uvolnilo po novém ministru zemědělství Ivanu Fuksovi. Dozorčí rada nemá ani svého předsedu, neboť její dosavadní šéf Martin Kocourek z ODS odešel na ministerstvo průmyslu a obchodu a na členství v dozorčí radě ČEZ rezignoval.

Janota mění plány

Janota si tedy zřejmě rozmyslel svůj původní záměr odejít do soukromé sféry a živit se ekonomickým poradenstvím. Pokud skutečně zůstane ve stáních službách, nebude mu za členství v dozorčí radě nebude příslušet odměna. Ta přitom není vůbec zanedbatelná. Naposledy se mezi členy představenstva a dozorčí rady rovnoměrně rozdělilo 25,5 milionu korun. Každý si tedy přišel na více než milión korun.

To, že změny v dozorčí radě nastanou, se dalo podle ekonomických expertů předpokládat. "Nepochybně v dozorčí radě ČEZ musí dojít k obměnám, protože to obsazení dozorčí rady je poplatné minulé době. Za stát tam figurují lidé, jimž důvěřovali zástupci státu, kteří už dnes zástupci státu nejsou. Nominovali je tam ministři a premiéři, kteří již dnes ministry a premiéry nejsou. Takže ti lidé jsou neznámí novým ministrům a premiérovi, proto tam budou chtít nominovat lidi, kterým věří. To znamená své lidi. To je normální postup, podle kterého se řídí každý akcionář, nejenom stát," řekl Říman v rozhovoru pro HN.

 

Právě se děje

Další zprávy