Holovousy - Letošní úroda ovoce by měla proti průměru minulých pěti let klesnout téměř o čtvrtinu. Předběžné odhady mluví o poklesu o 22 procent na 112 786 tun.
Předpokládanou nízkou sklizeň zaviní podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka jarní mrazy.
Kvůli nízké úrodě přijdou pěstitelé ovoce zhruba o 350 milionů korun.
Největší část z celkového objemu sklizně budou opět tvořit jablka. Těch by se mělo sklidit 92 tisíc tun.
Přitom letos by sklizeň paradoxně měla být vyšší než vloni, zhruba o 11 procent. Oba roky se ale podle ovocnářů nedají zcela srovnávat. Loňský rok byl totiž výjimečný tím, že sklizeň byla nejnižší za několik desítek let.
Další ztráty, řádově v desítkách milionů korun, lze podle Ludvíka očekávat u pěstitelů jahod a také ze snížené kvality ovoce. Některé ovoce totiž bude možné použít jen na zpracování za výrazně nižší cenu.
Mrazy udeřily dvakrát
Za letošní očekávanou nízkou sklizní jsou především dvě vlny mrazů. "První zasáhla sady v dubnu v období Velikonoc a poškodila některé peckoviny. Druhá pak dne 18. května poškodila většinu ovocných druhů," uvedl Ludvík. Na řadě míst klesly teploty pod nulu již ve večerních hodinách a sady byly vystaveny působení mrazu i mnoho hodin.
V době mrazu byly všechny ovocné druhy již odkvetlé, a tedy i velmi citlivé na poškození. Zásadním problémem bylo i to, že v řadě případů šlo charakterem o zimní mráz, nikoliv jen o přízemní, který bývá v polovině května častějším jevem, ale nezpůsobuje tak závažné škody, uvedl Ludvík.
Podívejte se na galerii z farmářských trhů:
Počasí významně zasáhlo i jabloně, které jsou za jiných okolností proti mrazům nejodolnější ze všech v Česku pěstovaných ovocných druhů. "Právě jabloně jsou u většiny ovocnářských podniků stabilizační plodinou, která tvoří základ produkce. Z těchto důvodů je právě citelné poškození ploch jabloní vážným problémem zasahujícím do existence podniků," dodal předseda Ovocnářské unie ČR.
Hůře než Čechy byla letos postižena Morava. Tam je na řadě míst zničena úroda až ze 100 procent. Na Moravě proto ovocnáři očekávají například sklizeň jablek proti pětiletému průměru o 52 procent nižší. Rovněž sklizeň broskví a meruněk bude v souhrnu jen ve výši 2270 tun, což bude nejméně za několik desítek let.
Výši celkových ztrát na Moravě umocnilo i dlouhotrvající sucho z letošního jara.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Kde nejraději nakupujete ovoce?