Inflace vystoupala v dubnu přes jedno procento

Radek Pecák Radek Pecák
10. 5. 2010 9:49
Za růstem stojí především výrazné zvyšování cen pohonných hmot

Praha - Hlavně zvýšení cen v dopravě způsobilo meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu na 1,1 procenta z březnových 0,7 procenta. Meziměsíčně inflace vzrostla o 0,3 procenta.

Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Analytici očekávali o něco rychlejší růst, přesto většinou tvrdí, že současný trend je v souladu s vývojem během celého roku.

Ve zprávě statistického úřadu se dále praví, že meziměsíční růst spotřebitelských cen o 0,3 % způsobilo především další, v letošním roce již třetí výrazné meziměsíční zvýšení cen pohonných hmot, které v dubnu dosáhlo 2,2 %. "Celkem od ledna 2010 vzrostly ceny pohonných hmot o 12,5 %. Ceny benzínu Natural 95 byly v dubnu nejvyšší od července 2008, ceny motorové nafty od října 2008," uvádí ČSÚ.

Rostly i ceny zemního plynu (o 3,3 %), oděvů (o 1,3 %) a obuvi (o 1,8 %). Růst cen potravin ovlivnilo zvýšení cen zeleniny (z toho ceny brambor vzrostly o 13,0 %.). Ceny čerstvého a trvanlivého mléka byly vyšší o 2,2 %, jogurtů o 2,0 %, čokolády a čokoládových výrobků o 2,1 %.

Rychleji rostly ceny zboží než služeb

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,5 % a ceny služeb o 0,1 %.

V meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu 2010 o 1,1 %, což představuje zrychlení o 0,4 procentního bodu. Výrazný vliv na růst cenové hladiny měly i nadále ceny pohonných hmot, které byly vyšší o 21,4 %. V bydlení vzrostlo čisté nájemné o 10,1 %, přičemž regulované nájemné se zvýšilo o 18,6 % a tržní kleslo o 0,3 %. V oblasti potravin byly vyšší především ceny vajec o 7,9 %, másla o 10,4 %, brambor o 12,2 %.  

"Z hlediska struktury nepřináší data za duben překvapení. Počítáme s tím , že míra inflace bude i při nedostatku poptávkových inflačních tlaků směřovat vzhůru a v letních měsících dosáhne dvouprocentní cíl ČNB. Koncem roku by se pak inflace mohla nacházet poblíž 3 %, což je horní hrana tolerančního pásma ČNB pro inflaci," uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank.


 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy