Brno - Vyplatí se neuvést pravdu, aby se vám podařilo získat zakázku za miliony korun? V Česku ano.
Bez trestu vyváznou tři firmy, které uspěly v tendrech na zimní úklid a údržbu cest a chodníků v Brně.
Firmy přitom v žádostech o účast ve výběrových řízeních doložily nepravdivé údaje - dokládaly, jaké mají zkušenosti a preference z údržby chodníků a silnic u jiných subjektů.
Desetkrát méně
Jak se údaje důležité pro to, jestli se firmy o zakázky vůbec mohly ucházet, lišily? Šlo o desítky kilometrů chodníků a silnici navíc, které měly firmy uklízet a nedělaly to.
Společnost Park tak například doložila, že pro Brněnské vodárny a kanalizace uskutečňuje celoroční údržbu chodníků a komunikací v celkové délce 52 kilometrů.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, kam se obrátil jeden z neúspěšných uchazečů, si ale vyžádal nové stanovisko vodáren. A z něj vyplynulo, že společnost Park uklízela pouze 5,2 kilometrů komunikací.
"Z výsledků šetření provedených orgánem dohledu je dále zřejmé, že společnost Park ve svých žádostech o účast ve výše uvedených řízeních při prokazování technické způsobilosti dodavatele uvedla údaj, který byl nepravdivý," stálo v rozhodnutí úřadu.
Podobně to bylo i u dalších dvou firem. Společnost Šimek 96 uvedla, že pro Vojenskou ubytovací a stavební správu dělala v posledních 3 letech zimní údržbu komunikací v rozsahu 48 kilometrů. Podle vyjádření správy pro antimonopolní úřad to bylo pouze 13 kilometrů ročně.
Nevědomá nedbalost
Firma Pet zase doložila, že pro městskou část Brno-sever uklízela přes 48 kilometrů chodníků, ve skutečnosti to mělo být o polovinu méně.
Firmy se bránily tím, že nešlo z jejich strany o úmyslné zkreslení, doklady nijak neupravovaly. Například zástupci společnosti Šimek 96 uvedli, že si nemohli údaje poskytnuté vojenskou správou nijak ověřit a vynaložili veškeré úsilí k tomu, aby údaje byly správné.
"Nebylo jednáno úmyslně, maximálně lze hovořit o nevědomé nedbalosti," napsal majitel firmy Roman Šimek antimonopolnímu úřadu.
Úřad nakonec rozhodl, že firmy pokutu nedostanou. Podle nového zákona o veřejných zakázkách totiž uvedení nepravdivých údajů při prokázání kvalifikačních předpokladů nepatří mezi správní delikty.
Úřad se ale obrátil také na policii, ta ale nic nevyšetřila a trestní oznámení odložila. Podle policie šlo pouze o písařské chyby.
"Šli jsme na státní zastupitelství jako se zcela zjevným trestným činem pozměňování veřejné listiny. Nikdo soudný si nemůže myslet, že to byla náhoda. Policie to vyhodnotila jako chybu v psaní, že někdo na stroji omylem zapomněl udělat mezi pětkou a dvojkou čárku," řekl šéf úřadu Martin Pecina.