Sazka zneužila své postavení, milionová pokuta platí

Tomáš Fránek
3. 10. 2008 12:24
Firma porušila zákon o ochraně hospodářské soutěže

Brno - Společnost Sazka neuspěla ve snaze zpochybnit pokutu ve výši 1,2 milionu korun, kterou dostala za zneužívání svého dominantního postavení při prodeji losů.

Stížnost proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže totiž nyní zamítl Nejvyšší správní soud, který tak potvrdil předchozí verdikt Krajského soudu v Brně. Pokuta pro firmu je definitivní a Sazka už nemá možnost ji zpochybnit.

Tři poškození

Sazka zneužila svého dominantního postavení na trhu provozování stíracích losů podle antimonopolního úřadu tím, že ve smlouvách uzavíraných od února 2002 uplatňovala vůči svým smluvním partnerům nepřiměřené podmínky.

"Smluvní partneři Sazky neměli možnost vrátit neprodané losy z aktivovaných balíčků, které prošly vyúčtováním. Došlo tak k přenosu ekonomického rizika z prodeje losů na obstaravatele a Sazka měla garantovaný příjem bez ohledu na to, zda k prodeji daných losů skutečně dojde," uvedl úřad ve svém verdiktu.

Původně Sazce udělil pokutu ve výši 12 milionů, po odvolání firmy ji snížil na 1,2 milionu korun. Při stanovení výše pokuty vzal v potaz to, že poškozeny byly tři firmy a také to, že Sazka zákon neporušila poprvé.

Sazka se bránila tím, že nešlo o zneužívání postavení firmy. Pokutu už ale firma zaplatila.

Sazce klesl zisk

Zisk Sazky po zdanění klesl v prvním pololetí na 823 milionů korun, což je meziroční pokles o zhruba 43 milionů korun. Tržby z loterní i neloterní činnosti firma meziročně zvýšila o více než 220 milionů korun na 4,22 miliardy korun.

V celém roce 2007 Sazce klesl čistý zisk na 1,42 miliardy korun z předchozí rekordní výše 1,7 miliardy korun. Akcionáři Sazky jsou občanská sdružení působící ve sportu a tělesné výchově.

Největší Český svaz tělesné výchovy má podíl na základním kapitálu Sazky takřka 68 procent. O rozdělení a využití peněz pro sportovní a tělovýchovné prostředí z prostředků, které vytváří Sazka, rozhodují pouze akcionáři.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

před 56 minutami

Končí další časopis Jaromíra Soukupa, poslední Instinkt vyjde v říjnu

Měsíčník Instinkt, který vychází pod vydavatelstvím Empresa Media vlastněným Jaromírem Soukupem, končí. Poslední číslo vyjde v říjnu, informoval server Médiář. Vydavatelství tak hlásí konec už čtvrtého časopisu za poslední rok. Závěrem loňského roku přestaly vycházet magazíny pro mladé Popcorn a Top dívky, letos v létě pak z trhu zmizel i měsíčník Faktor Soukup. Instinkt vznikl v roce 2002 jako týdeník, do vlastnictví Empresy se dostal o devět let později. Letos v květnu se z časopisu stal měsíčník.

Zdroj: Domácí
Další zprávy