Firmy loví škody z vody, vidí jen málo. Tak drží provoz

Veronika Skálová Veronika Skálová
18. 5. 2010 19:23
Správa železnic ani silnic zatím škody odhadnout neumí. Mobilní operátoři dolévají naftu do generátorů a doufají.

Brno - Momentálně nemáme tušení, počkejte, až opadne voda. Firmy, kterým velká voda spláchla majetek, odpovídají na otázku o škodách všechny stejně. Bez ohledu na to, zda v postižených oblastech zabezpečují dopravu, telekomunikace nebo cokoliv jiného.

"I pokud by voda nepodemlela žádnou trať, určité náklady si vyžádá pouze kontrola těch tratí, které jsou nebo byly zaplavené. Je třeba je proměřit, zjistit, zda všechno funguje, jak má, a případné škody opravit. Škody tak mohou sahat od jednotek do desítek milionů korun," přiblížil mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Pavel Halla.

Mnoho o možných škodách zatím neví ani Ředitelství silnic a dálnic, pod něž spadají dálnice a silnice první třídy.

"Zatím nemáme hlášeno, že by se někde například utrhla krajnice. Ale víc budeme vědět, až opadne voda. V některých místech je jí na dálnici a silnicích první třídy až patnáct centimetrů. Zatím byly pozastaveny všechny rekonstrukce, které v postižených oblastech provádíme, právě z důvodu, aby nevznikly větší škody," konstatovala mluvčí ředitelství Martina Vápeníková.

Příliš brzy na jakékoliv odhady je také pro energetický gigant ČEZ, který do oblasti dodává elektrický proud. O víkendu ničily vedení stromy padající v poryvech větru, padaly i stožáry.

"Bude hodně záležet na množství poruch na velkých provozních transformátorech, kolik jich voda zaplaví nebo poškodí," podotkl jen mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.

Operátoři fungují na generátory

Z tří největších mobilních operátorů dojde nejspíš při sčítání škod k nejvyššímu číslu Telefónica O2, která má kromě vysílačů i pozemní vedení pevných linek.

"Dochází k zaplavení některých vysílačů pro mobilní síť i ústředen pro pevné linky. Zatím jsou ale škody minimální, snažíme se zachovat provoz ze všech sil," uvedl mluvčí O2 Martin Žabka.

Operátoři nejvíc bojují s výpadky elektřiny. Jejich vysílače je vynahrazují bateriemi nebo záložními zdroji.

"Přerušila se dodávka elektrické energie do několika našich vysílačů. Na zákazníky to ale dopad nemá, protože naskočily záložní baterie a k vysílačům vyrazili také naši technici se záložními generátory. Zatím se také žádný z vysílačů naštěstí nedostal pod vodu," shrnul mluvčí společnosti Vodafone Miroslav Čepický.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy