EPH chystá velké nákupy a mění vlastnickou strukturu

Ekonomika Ekonomika
12. 4. 2012 10:13
Největším akcionářem se brzy stane PPF Petra Kellnera
Podíl Daniela Křetínského v EPH se má snížit.
Podíl Daniela Křetínského v EPH se má snížit. | Foto: Ondřej Besperát

Praha -Velké změny čekají letos Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle dnešního článku v Hospodářských novinách EPH navyšuje kapitál, připraveny jsou nákupy a investice za 130 miliard korun. Zároveň se změní vlastnické podíly všech tří akcionářů EPH, kterými jsou finanční skupiny PPF a J&T a podnikatel Daniel Křetínský.

Největším, téměř polovičním akcionářem české energetické dvojky se stane skupina PPF Petra Kellnera, píše list.

"V prvním kroku to bude tak, že pozice PPF stoupne na 44,5 procenta, J&T bude ovládat 37 procent a podíl Daniela Křetínského klesne na 18,5 procenta," řekl HN spolumajitel J&T Patrik Tkáč.

Doposud měly PPF a J&T každá 40 procent a Křetínský 20 procent.

Podle Tkáče navyšují kapitál všichni, nejvíce ale PPF. "Holding má obrovský akviziční plán, bude potřebovat víc peněz," uvedl Tkáč. Podle něj nejsou zatím smlouvy podepsané, ale jsou dojednané. EPH už prý disponuje prakticky celou částkou potřebnou pro akvizice.

EPH se chce dostat na srovnatelnou úroveň s ČEZ

Ambiciózní investiční program má firmu dostat mezi středně velké hráče v evropské energetice, tedy zhruba na pozici energetické společnosti ČEZ, uvádí deník.

Nejbližším nákupním cílem je Slovenský plynárenský priemysel (SPP), lídr slovenského energetického trhu. Na prodej je 49procentní podíl společností E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Hodnota obchodu se podle analytiků může pohybovat kolem 2,5 miliardy eur (62 miliard Kč). Prodej ale musí posvětit slovenská vláda, která je majoritním akcionářem.

Slovenský premiér Robert Fico i ministr hospodářství Tomáš Malatinský se už nechali slyšet, že stát o navýšení svého podílu v SPP patrně usilovat nebude, protože na to nemá peníze.

EPH se uchází také o majitele českých plynovodů Net4Gas, dále o elektrárny Počerady a Chvaletice, jejichž prodej zvažuje ČEZ. V Německu chce plně ovládnout uhelné doly Mibrag, v nichž zatím vlastní polovinu. V lokalitě Profen se poblíž dolů navíc chystá stavět uhelnou elektrárnu.

Velké plány v Německu

"V Německu také vyjednáváme o koupi akcií dvou již fungujících elektráren - o koupi dílčího podílu na jednom zdroji a o stoprocentním převzetí dalšího," řekl HN Křetínský.

V současnosti EPH ovládá Elektrárny Opatovice, má podíl v několika velkých teplárenských společnostech včetně Pražské teplárenské či severočeské United Energy.

V letošním roce se z EPH vyčlenila skupina EP Industries, do které byly přesunuty průmyslové firmy holdingu. V té Křetínský vlastní 60procentní podíl a J&T si drží zbylých 40 procent.

Holding měl loni provozní zisk před odpisy 320 milionů eur (asi 7,95 miliardy korun). Konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) o rok dříve činil 9,4 miliardy Kč při tržbách 46 miliard Kč.

 

 

Právě se děje

před 26 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy