Dovolená v Řecku je nejlevnější v historii. Víme proč

Karel Toman
2. 6. 2010 11:55
Hotelům v Řecku letošní potíže napověděly, že jim ve Středozemí vyrostla konkurence
Pláž v Kámiros skála. Je tu sprcha i budka na převlečení a poblíž samozřejmě malá taverna. Pláží je na Rhodosu na výběr opravdu hodně. V obci Kámiros Skála je malý zásobovací přístav pro ostrov Chálki. Tradiční malé rybářské lodi kaikis tu denně přijíždějí vyložit ryby. Kolem půl třetí převážejí pasažéry na Chálki.
Pláž v Kámiros skála. Je tu sprcha i budka na převlečení a poblíž samozřejmě malá taverna. Pláží je na Rhodosu na výběr opravdu hodně. V obci Kámiros Skála je malý zásobovací přístav pro ostrov Chálki. Tradiční malé rybářské lodi kaikis tu denně přijíždějí vyložit ryby. Kolem půl třetí převážejí pasažéry na Chálki. | Foto: Karel Toman

Rhodos - Turismus ve Středomoří je jako krajina tekutých písků. Kdo se zastaví, začne klesat. Právě to se podle všeho stalo Řecku.

"Řecko nezachytilo nebezpečí vzniku tisíců nových turistických destinací," řekl řecký ministr kultury a turismu Jorgos Nikitiadis v exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz .

Čeští turisté mají zhruba dva týdny, aby na tom ještě letos vydělali a užili si tamní dovolenou levněji. Pak začne sezóna a výjimečné slevy, kterými teď řečtí hoteliéři lákají turisty, skončí.

"Vytvořili jsme nabídku 'supervčasných" rezervací. Zabukujete si pobyt včas a zaplatíte 60 % částky dopředu, dostanete 15 % slevu. Nabídka platí do 15. června," shrnul Janis Chatziliamis, který svou vlastní cestovní kancelář Rodos Tours provozuje v Rhodosu od roku 1972 a ročně jí přepraví kolem 65 tisíc turistů.

Z nejhoršího venku. Pro letošek

Jannis Chatziliamis, ředitel Rhodos Tours
Jannis Chatziliamis, ředitel Rhodos Tours | Foto: Karel Toman

Většina řeckých hotelů podle listu Athens News snížila ceny o 10 %. Na svém setkání 18. května navíc Helénská komora hotelů, čítající 10 tisíc členů přijala pro letošní sezónu plán slev až 20 % a různých bonusových akcí typu "Zaplaťte deset, zůstaňte čtrnáct dní," nebo "Děti zdarma." Reagovala tak na vlnu rušení zájezdů, která po násilnostech v Athénách dosáhla na některých místech Řecka až 20 %.

Regionální řecká letiště si také na vládě na celý květen vymohla odpuštění poplatků za přistání, což cestovním kancelářím umožnilo dál snížit ceny.

Fakt, že ceny v Řecku dramaticky spadly, potvrzuje na základě výzkumu 1000 zájezdů padesáti cestovek i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

"Průměrná cena zájezdu do Řecka činila vloni v tomto období 14 611 Kč, avšak letos je průměrná cena pouze 12184 Kč, což znamená meziroční pokles o 16,6 %," sdělil mluvčí asociace Tomio Okamura. "Rozpětí letošního snížení cen zájezdů do Řecka se pohybuje v rozmezí 10-30 %, takže lze například zítra odletět do Řecka na dovolenou již od 4990 Kč na osobu včetně všech poplatků. Cestovní kanceláře začaly nabízet nejlevnější a tedy i nejvýhodnější zájezdy do Řecka v naší historii," dodal.

Aktuálně.cz v Řecku

Po stopách řecké krize - reportáže Karla Tomana
Foto: Aktuálně.cz

A výsledky se už dostavují.

"Poslední zprávy, co mám z letiště, říkají, že čísla od 1. do 26. května jsou lepší, než v roce 2009," tvrdí ve svém rhodském úřadě Dimitris Kapetanos, ředitel správy Řecké národní turistické organizace pro souostroví Dodekanés spadající pod ministerstvo kultury a turismu.

Řekové jsou tak zřejmě pro letošní rok z nejhoršího venku. Krátkodobý pokles počtu turistů, ale zemi napověděl, že v určitém důležitém ohledu zaspala.O tom svědčí hlavně výrazné zkrácení turistické sezóny.

"Když jsem byl mladík a turismus tady začínal, trvala sezóna 230 dní," vzpomíná Chatziliamis na dobu před padesáti lety krátce po 4. dubnu 1960, kdy na Rhodosu přistál první charterový let. "Teď je to 170 dní."

Ve Středomoří přibylo za 40 let 5,5 milionů lůžek

"V sedmdesátých letech přilétali Skandinávci už v únoru," vzpomíná Kapetanos. "Hodně velkých cestovních agentur ale chce garantované ceny na 108 až 112 dní. To všechno sezónu dál zkracuje," dodává Chatziliamis.

Pro Řeky to je vážný problém. V celé zemi sice turismus představuje "jen" něco kolem 17 % HDP, na ostrovech jako je Rhodos ale tvoří celých 80 % ekonomiky. A lidé tam tak dnes už polovinu roku nemají z turismu skoro žádné příjmy.

"Vždycky jsme si mysleli, že slunce, krásná voda a dávné civilizace k udržení turismu stačí. Ukázalo se, že to tak není," potvrdil problém pro Aktuálně.cz také ministr kultury a cestovního ruchu Nikitiadis.

Podívejte se, co všechno v Řecku stihnete za 12 hodin

Podle zkušeného podnikatele Chatziliamise totiž region prošel prudkým vývojem.

"V roce 1970 bylo ve Středomoří pro turisty k dispozici 1,5 milionu lůžek. Teď jich je sedm milionů. Alžírsko začalo upřednostňovat turismus před vším ostatním. Podobné je to v Tunisku a Maroku. Egypťan bude pracovat za 250 euro měsíčně, zatímco tady je průměrný plat kolem 1200 euro," naznačuje tlak, pod který se řecký turistický průmysl v rostoucí středomořské konkurenci dostává.

Ministr: musíme být lepší a levnější

Jorgos Nikitiadis, řecký ministr turismu a kultury.
Jorgos Nikitiadis, řecký ministr turismu a kultury. | Foto: Karel Toman

"Musíme udělat dvě věci: zvýšit kvalitu služeb a snížit ceny," souhlasí ministr Nikitiadis. „Když se nám to podaří, němečtí a další turisté přijedou. Když ne, mají tisíc dalších míst, kam jet," dodává.

"Je tu ale limit, naši hoteliéři nemůžou snižovat ceny do nekonečna. Lidi chtějí své platy," naznačuje ředitel Kapetanos, že Řecko svou cenu zná a výrazně snížit ji nehodlá.

"Rhodos má všechno - od antiky přes Byzanci po hory a krásné pláže, noční život a nákupy. Máme tu přes 500 hotelů a 70 % z nich jsou čtyř a pěti hvězdičkové. Můžete tu strávit 15 dní a pořád budete mít co vidět. Není důvod tady hledat levnou dovolenou ale kvalitní dovolenou s kvalitními službami," tvrdí.

Vláda si zase podle ministra Nikitiadise uvědomila, že potřebuje prodloužit sezónu podporou speciálních druhů turistiky od obchodní, konferenční, přes sportovní a religiózní.

Malí podnikatelé pokles turismu nemusejí přežít

"Vzkažte v Čechách: pokud jste třetí generace, jeďte na Rhodos v dubnu a dostanete slevu 30 %," naznačuje, na který sektor se hodlá zaměřit podnikatel Chatziliamis a starším lidem mimo sezónu garantuje cenu 25 euro na den. Dovolená v Řecku tak podle něj vždycky zůstane "pro každou kapsu."

Podívejte se, proč máte šanci na dovolené v Řecku ušetřit

Slevy a například bonusové kupony na jídlo, které hotely zavedly, ale mezitím dál zvyšují trend udržet hosty uvnitř all-inclusive hotelů. Malé podniky lemující ulice mezi nimi se tak dostávají do vážných problémů.

"Dlužím nájem za čtyři měsíce a oproti loňskému květnu jsem šel s příjmy o 73 % dolů," svěřil se Aktuálně.cz angličan Ray, který provozuje Fatmans bar asi 200 metrů od luxusního hotelu Ixian Grand. "Jestli se obchody nezlepší, na konci června to tu zabalím," dodal.

Reportáže Aktuálně.cz z Řecka vznikají s přispěním cestovní kanceláře Blue Style - stránky CK ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy