Varšava - Dolní komora polského parlamentu schválila kontroverzní vládní plán zvýšení hranice důchodového věku na 67 let pro většinu obyvatel. Podle dosud platné úpravy odcházeli muži do penze v 65 a ženy v 60 letech.
Hranice odchodu do důchodu se má podle zákona zvyšovat postupně mezi lety 2013 až 2020 pro muže a 2013 až 2040 pro ženy.
Předčasný odchod do penze je podmíněn odpracováním 40 let u mužů a 35 let u žen. Ženy budou moci odejít do předčasné penze v 62 letech a muži v 65 letech s tím, že budou trvale dostávat jen polovinu důchodu.
Proti návrhu, schválenému většinou 268 ze 455 poslanců, důrazně protestovaly odbory i levice.
Návrh penzijní reformy v Sejmu podpořilo kromě vládních stran i liberálně levicové hnutí Janusze Palikota. Proti novele se vyslovilo 185 poslanců, dva se hlasování zdrželi.
Vláda premiéra Donalda Tuska se dohodla na změně důchodových pravidel v reakci na demografickou krizi, která se projevuje nízkou porodností a stárnutím populace. V Polsku dnes žije přes 38 milionů lidí a do roku 2042 bude podle odhadů víc než polovina obyvatel starší 50 let a jen třetina lidí bude v pracovním věku.
Novela důchodového zákona vyvolala tvrdý odpor polských odborů. Na protest proti schválení zákona dnes aktivisté odborového svazu Solidarita zablokovali všechny východy z polského parlamentu. V březnu ve Varšavě proti reformě demonstrovalo na 10 tisíc lidí.
Vláda podle odborů nepředložila přesvědčivé výpočty, které by ospravedlnily pozdější odchod do důchodu. Tuskův kabinet měl podle Solidarity spíše zlepšit situaci na pracovním trhu, který je postižen třináctiprocentní nezaměstnaností. Problémem je podle odborů i nedostatek pracovních příležitostí pro lidi starší padesáti let.
Vedení Solidarity požadovalo, aby o reformě rozhodli lidé v referendu, parlament ale koncem března všelidové hlasování odmítl. Solidarita přitom na podporu referenda shromáždila 1,5 milionu podpisů.
Aby nový zákon vstoupil v platnost, musí ho ještě schválit polský Senát a podepsat prezident Bronislaw Komorowski.