Diakritika šla na dračku: 38 tisíc domén za hodinu

Ekonomika Ekonomika
10. 12. 2009 14:45
Od dnešního dne mohou lidé registrovat domény s diakritikou a koncovkou .eu.
Zájem o domény .eu letos skomíral.
Zájem o domény .eu letos skomíral. | Foto: Aktuálně.cz

Brusel - O takovém zájmu o své zboží mohou obchodníci jen snít. Jediná hodina stačila na to, aby bylo "vyprodáno" 38 172 domén s koncovkou .eu a diakritikou.

Největší zájem o ně měli Němci, Češi a Francouzi. Informovalo o tom sdružení EURid, které domény s koncovkou .eu spravuje.

Češi však nebyli tak rychlí jako Němci, kteří si registrovali prvních deset domén v nichž využili přehlásku. Úplně prvními názvy s diakritikou byly ärzte.eu, börse.eu a flüge.eu.

Na rozdíl od spuštění domén .eu nyní nedostaly přednost v registraci žádné úřady ani majitelé ochranných známek. Některé firmy v Česku nabízely zajištění registrace domén s diakritikou předem.

Podle ČTK se dnes společnosti Zoner podařilo pro své klienty zajistit 2 300 takových domén a dosáhnout 80 procentní úspěšnosti.

Nabídka na jména evropských domén s diakritikou oživila zájem o registraci adres končících .eu. Letos jich sice lidé zaregistrovali 70 tisíc, vloni to však byl čtyřnásobek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy