Praha - O tom, že by ustanovil prozatímní věřitelský výbor, jedná se svými významnými věřiteli zadlužená developerská společnost ECM Real Estate Investments (ECM).
Návrh na zřízení výboru vznesla jako jeden z největších věřitelů také Česká spořitelna. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací v insolvenčním rejstříku. ECM je od dubna v insolvenčním řízení.
"V rámci snahy o urychlené ustanovení prozatímního věřitelského výboru dlužník oslovil své významné věřitele, kteří jsou seznámeni se zájmy hlavních skupin věřitelů dlužníka a kteří se v posledních měsících aktivně účastnili společných jednání mezi věřiteli a dlužníkem. V současné době dlužník s těmito věřiteli finalizuje jejich souhlas se jmenováním za členy prozatímního věřitelského výboru," uvedla ECM ve vyjádření, které Městskému soudu v Praze doručila ve čtvrtek.
Věřitelský výbor prosazuje i Česká spořitelna
Ve stejný den doručila soudu návrh na zřízení prozatímního věřitelského výboru Česká spořitelna. Podle informací banky totiž ECM v současnosti jedná o prodeji svého podílu v čínské společnosti China East Investment Limited, stejně jako o prodeji svých projektů City Deco a City Element v Praze na Pankráci. Banka se domnívá, by se na rozhodnutích o významných změnách v majetku ECM měl podílet věřitelský výbor. Banka zároveň navrhla sebe jako nejvýznamnějšího věřitele ECM za člena tohoto výboru.
Celková výše pohledávek České spořitelny vůči developerovi činí přibližně 194 milionů korun. Následně se ke spořitelně připojila Volksbank CZ, která tvrdí, že jí ECM za dluhopisy a úroky dluží celkem 104,8 milionu korun.
Dnes přihlásila firma Astin Capital Management, jeden z věřitelů zadlužené developerské společnosti ECM Real Estate Investments (ECM), dosud rekordní pohledávku ve výši 3,1 miliardy korun. Pohledávka pochází podobně jako u dalších věřitelů z dluhopisů, které ECM v minulých letech vydala. V případě dnes zveřejněných dokumentů Astin Capital Management měla ECM vyplatit úroky ve výši 116 milionů korun loni v říjnu, jistina ve výši tří miliard korun byla splatná minulý týden.
Podle vlastních údajů ECM měla firma na konci března celkové dlouhodobé závazky ve výši 165,9 milionu eur, tedy asi 4,1 miliardy korun. Většinu z toho tvořily dluhopisy
Glancus Investmens navrhuje konkurz
ECM chce řešit své zadlužení reorganizací firmy, což navrhuje i Česká spořitelna a Volksbank CZ. Další z věřitelů Glancus Investments ale pro ECM navrhuje konkurz.
Hlavním projektem firmy je v současnosti především bytový výškový dům City Epoque v Praze na Pankráci. Ve stejné lokalitě mají vyrůst také nové kancelářské budovy City Deco a City Element. Podle informací v médiích se ECM snažila v minulých měsících oba tyto projekty prodat skupině CPI miliardáře Radovana Vítka.
ECM založil v roce 1991 podnikatel Milan Janků. V současnosti je podle dostupných informací hlavním akcionářem firmy, současně vykonává funkci generálního ředitele společnosti. Firmu s akciemi na pražské burze kontroluje prostřednictvím společnosti ECM Group.