Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval firmy, které slíbily vytvořit asi tři tisíce nových pracovních míst v investicích za dvanáct miliard korun. Zprávu o výsledku kontroly bude dnes projednávat vláda.
Stát neohlídal sebe...
Kontroloři Nejvyššího kontrolního úřadu například zjistili, že ministerstvo obchodu a průmyslu špatně zařadilo jednu firmu do skupiny okresů podle výše nezaměstnanosti. Anebo neoprávněně prodloužilo firmě AGC Automotive Czech lhůtu k zahájení výroby.
Výrazně hůře z kontroly vyšlo ministerstvo práce a sociálních věcí, které u sedmnácti prověřovaných firem rozdělovalo na vytváření nových pracovních míst a rekvalifikace přes dvě miliardy korun. Podle NKÚ učinilo řadu vážných - a drahých -chyb. Podrobný rozbor chyb Ministerstva práce ČTĚTE ZDE
Úřad ministra Zdeňka Škromacha s výsledky kontroly zásadně nesouhlasí. Tvrdí, že pobídky poskytuje podle zákona.#reklama
Spory o vyplácení pobídek mají řešení: soud - mnoho sporů dosud nešlo rozhodnout, protože nebyla možná nezávislá kontrola - zákonodárci uznali, že podpora musí být přezkoumatelná: soudně i správním úřadem - s argumentem souhlasil i prezident, nový zákon nedávno podepsal |
...a neohlídal ani firmy
Nejvyšší kontrolní úřad zjistil podobná provinění nejen u státních úřadů, ale i u samotných firem.
Kontroloři uvádějí, že například společnost Otis Escalators, která má svoji továrnu v Břeclavi, správně nesplnila podmínku pro uplatnění slevy na dani z příjmu. Firma Collins Aikman, vlastnící továrnu v Hodoníně, si zase podle NKÚ snížila neoprávněně základ daně.
Společnosti Senior Automotive Czech, Osram Bruntál a Dura Automotive (má svoji továrnu v Kopřivnici) si díky nesprávnému zaúčtování státní podpory zvýšily výsledek hospodaření úhrnem o víc jak 47 milionů korun.
Kontrola našla i plusy
Kontroloři nicméně ve své zprávě upozornili i na obecné pozitivum - investoři postupně vytvořili více pracovních míst, než původně státu slíbili. Místo stanovených 3407 pozic jich vzniklo přes 5000. Oproti kontraktům je podstatně vyšší i počet rekvalifikovaných zaměstnanců.
Stát formou investičních pobídek nabízí firmám až desetiletou daňovou úlevu, dotaci na pracovní místo až 200 tisíc korun a nebo podporu školení a rekvalifikací. Investoři navíc začínají na pozemcích, připravených a vybavených pro jejich potřeby.
Masivní vládní podpora začala v roce 1998 s nástupem ČSSD. Současná vláda pobídky obhajuje tezí, že Česko má dlouhodobě nejvyšší příliv zahraničních investic ve střední Evropě. ODS podporu považuje za celkově nevýhodnou a chce ji zrušit.