Český přístav v Hamburku je k mání, stát hledá nájemce

Petr Kučera Petr Kučera
29. 10. 2009 11:35
Ve hře je 42 tisíc metrů čtverečních, které Československo užívá už od doby první republiky
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Výběrové řízení na nájemce "českého území" v hamburském přístavu vypsalo ministerstvo dopravy. Na osm let nabízí pozemky a budovy v lokalitách Saalehafen, Moldauhafen a Peutehafen o celkové rozloze zhruba 42 tisíc metrů čtverečních. Zájemci se mohou hlásit do 30. listopadu.

Rozhodujícím kritériem bude výše nabídnutého nájemného. Podle podmínek výběrového řízení musí činit nejméně 118 041 eur ročně (včetně daně z nemovitosti), což v zásadě odpovídá částce dosud placené Českou republikou. Toto kritérium se na výsledku podílí 70 procenty, není tedy jediné.

Třicetiprocentní roli hraje také způsob využití majetku. Stát upřednostní jediného zájemce, který nabídne komplexní využití a postará se kromě údržby a běžných oprav také o případné investice. Využití pozemku nesmí být v rozporu s původním účelem nájmu, tedy přepravou zboží po Labi mezi Hamburkem a Českou republikou.

Zájemce musí mít oprávnění k podnikání v oblasti dopravy a logistiky. Samozřejmostí jsou i další podmínky - nesmí být v insolvenčním řízení, mít nedoplatky na daních nebo být odsouzen za majetkovou trestnou činnost.

Mnohaletý spor skončil, budovy už patří státu

Pozemky získalo Československo do vlastnictví či nájmu díky versailleské smlouvě po první světové válce. Nájem skončí v roce 2027, stát ale může uplatnit opci. Československo tehdy získalo do pronájmu i pozemky ve štětínském přístavu, ty však Polsku vrátilo už v 50. letech kvůli ukončení provozu československé plavby po Odře.

Výběrové řízení mohlo ministerstvo dopravy vypsat až poté, co skončil mnohaletý spor s konkurzním správcem společnosti Československá plavba labská. Té totiž v roce 1992 stát pozemky pronajal. Nebylo ale jasně definováno, kdo vlastní budovy, které na pozemcích stojí. Teprve vloni, po sedmi letech od krachu společnosti, se stát dohodl s konkurzním správcem na mimosoudním vyrovnání.

Mimochodem, československou námořní flotilu, kdysi druhou největší na světě mezi vnitrozemskými státy, rozprodala společnost Československá námořní plavba zprivatizovaná skupinou kolem Viktora Koženého.

 

 

Právě se děje

před 36 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy