Více než čeští zemědělci za pašíky inkasují už jen v Řecku, Portugalsku, na Maltě a Kypru. "Jenže v těchto zemích se vepřové prakticky nekozumuje," podotýká předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. V celé střední, severní a západní Evropě dostávají zemědělci za prasata méně.
Čeští farmáři kasírují za kilogram vepřového v průměru přes 42 korun. Kilo jatečných prasat je například v Maďarsku o 1,5 koruny levnější. V Německu a Rakousku se za něj platí o tři koruny méně. V Polsku dokonce o šest, v Nizozemí až o sedm korun méně a v Dánsku vyjde kilo o osm korun levněji.
Zemědělci v Česku přesto dlouhodobě tvrdí, že jim tuzemští odběratelé platí málo a poukazují na to, že chov prasat v zemi je ohrožen rostoucími dovozy vepřového masa ze zahraničí. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby klesla výroba vepřového v ČR za posledních pět let asi o čtrnáct procent na 500 000 tun ročně.
Steinhauser uvádí, že v loňském roce se dovezlo do ČR zhruba 120 000 tun vepřového, téměř čtyřnásobně více než o rok předtím. "Nebylo by to třeba, kdyby bylo vepřového dost a za rozumné ceny," dodává Steinhauser.
Zatím to ale tak nevypadá. Pokyn národního odbytového družstva Centroodbyt, kde je shodou okolností předsedou představenstva Veleba, totiž ve svém posledním doporučení z 12. ledna letošního roku pro české chovatele prasat zní "požadovat cenu 42 korun". Dovozy levnějšího masa tak do ČR patrně budou pokračovat dál.
Autor je spolupracovníkem redakce