Česká ekonomika zažívá zlé časy, recesi unikla o vlas

Tomáš Fránek
8. 9. 2009 9:05
Předběžné odhady byly optimističtější
Foto: Jan Langer

Brno - Česká ekonomika se meziročně propadla více, než se původně předpokládalo.

Výkon české ekonomiky ve 2. čtvrtletí klesl v meziročním srovnání o 5,5 procenta. Jde o největší meziroční čtvrtletní pokles ekonomiky Česka v její novodobé historii. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Předběžný odhad publikovaný v polovině srpna mluvil o poklesu o 4,9 procenta.

"Česká ekonomika prochází nejhlubší recesi své historii. Propad ekonomiky jde na vrub hlavně zásob a dále zahraničnímu obchodu. Dnešní zpráva o HDP posunula ČR v poklesu HDP před Slovensko, které se propadlo o 5,3 procenta," uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

 Už v první polovině roku česká ekonomika zažívala rychlejší propad než se původně uvádělo. "V úhrnu za první pololetí byl vytvořen o pět procent nižší HDP než ve stejném období roku 2008," uvedl statistický úřad. Pokles v prvním čtvrtletí statistici revidovali na meziročních 4,5 procenta z původně uváděných 3,4 procenta.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím se však pokles zastavil a HDP v letošním 2. čtvrtletí vzrostl o 0,1 procenta. To je ale méně než třeba v Německu nebo na Francii.

Někteří analytici čekají, že česká ekonomika neporoste ani v příštím roce. "Saxo Bank očekává, že recese bude trvat déle, než předpovídá většina analytiků. Vývoj HDP Německa podle nás nezůstane v následujících čtvrtletích pozitivní, protože bude pokračovat snižování zadluženosti. To ovlivní také Českou republiku, které předpovídáme mírný pokles HDP -0,8 % v roce 2010," uvedl David Karsbol ze Saxo bank.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy