Česká ekonomika zažívá zlé časy, recesi unikla o vlas

Tomáš Fránek
8. 9. 2009 9:05
Předběžné odhady byly optimističtější
Foto: Jan Langer

Brno - Česká ekonomika se meziročně propadla více, než se původně předpokládalo.

Výkon české ekonomiky ve 2. čtvrtletí klesl v meziročním srovnání o 5,5 procenta. Jde o největší meziroční čtvrtletní pokles ekonomiky Česka v její novodobé historii. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Předběžný odhad publikovaný v polovině srpna mluvil o poklesu o 4,9 procenta.

"Česká ekonomika prochází nejhlubší recesi své historii. Propad ekonomiky jde na vrub hlavně zásob a dále zahraničnímu obchodu. Dnešní zpráva o HDP posunula ČR v poklesu HDP před Slovensko, které se propadlo o 5,3 procenta," uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

 Už v první polovině roku česká ekonomika zažívala rychlejší propad než se původně uvádělo. "V úhrnu za první pololetí byl vytvořen o pět procent nižší HDP než ve stejném období roku 2008," uvedl statistický úřad. Pokles v prvním čtvrtletí statistici revidovali na meziročních 4,5 procenta z původně uváděných 3,4 procenta.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím se však pokles zastavil a HDP v letošním 2. čtvrtletí vzrostl o 0,1 procenta. To je ale méně než třeba v Německu nebo na Francii.

Někteří analytici čekají, že česká ekonomika neporoste ani v příštím roce. "Saxo Bank očekává, že recese bude trvat déle, než předpovídá většina analytiků. Vývoj HDP Německa podle nás nezůstane v následujících čtvrtletích pozitivní, protože bude pokračovat snižování zadluženosti. To ovlivní také Českou republiku, které předpovídáme mírný pokles HDP -0,8 % v roce 2010," uvedl David Karsbol ze Saxo bank.


 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy