Češi tuzemským bankám věří, peníze nevybírají

Hana Vorlíčková
27. 10. 2008 18:20
Bankéři: K žádným významným odlivům z vkladů nedochází
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přestože důvěra v domácí ekonomiku v říjnu opět klesla, tuzemským bankám Češi věří. Podle bankéřů zatím nedochází k žádným významným odlivům z vkladových účtů. Tvrdí to alespoň zástupci tří největších bankovních domů v Česku: ČSOB, České spořitelny a Komerční banky.

„K žádnému odlivu peněz z vkladových účtů našich klientů nedochází," říká Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. Obdobně reaguje i její kolegyně z České spořitelny.

„K nějakým drobným výkyvům sice došlo, ale obecně lze říci, že objemy vkladů se za poslední měsíc nezměnily," uvádí Pavla Plachá z tiskového oddělení ČS.

Pokles objemu vkladů během posledního měsíce neeviduje ani ČSOB. Důvěru lidí v banku neovlivnily ani události spojené s její mateřskou společností - belgickou KBC. Ta před několika dny požádala belgickou vládu o pomoc.

Po vzájemných jednáních belgická vláda rozhodla, že navýší finanční skupině KBC kapitál o 3,5 miliardy eur (asi 87,5 miliardy korun). KBC se tímto krokem snažila uklidnit investory, kteří pochybují o jejím zdraví.

„Je to dobrá zpráva. Neočekáváme proto, že by posílení kapitalizace KBC nějak ovlivnilo klientské vnímání ČSOB," uvedl v reakci na navýšení kapitálu Ivo Měšťánek z oddělení komunikace ČSOB.

Vklady jsou u tuzemských bank v současné době chráněny do 90 procent, maximálně do výše 25 tisíc eur.  Vláda však nedávno rozhodla, že chce zvýšit dosud platný limit na sto procent vkladů, a to až do částky 50 tisíc eur. Změnu musí ještě schválit parlament. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy