Ceny v Evropě rostou, Česko není výjimkou

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 4. 2010 12:00
Inflace v zemích EU se pohybuje většinou v rozmezí od 1 do 5 procent
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Poslední ekonomické údaje z některých evropských zemí vypovídají o rostoucí inflaci v regionu. Inflace podle zatím dostupných informací v březnu vzrostla v České republice, na Slovensku, v Německu, Maďarsku a ve Francii.

V České republice vzrostla v březnu meziročně inflace jen mírně - o 0,7 procenta. To je o desetinu procenta méně, než odhadovala Česká národní banka.

Slovenská inflace v březnu vzrostla z historického minima 0,4 procenta, které trvalo dva předchozí měsíce, na 0,8 procenta. Spotřebitelské ceny minulý měsíc na Slovensku vzrostly o jednu desetinu procenta. Informoval o tom Slovenský statistický úřad. 

Meziročně je ale inflace na Slovensku nižší. V březnu 2009 dosahovala hodnoty 2,5 procenta. Nejvíce u našich východních sousedů zdražovaly tabákové výrobky a alkohol. Nejvýrazněji naopak klesly ceny v kategorii nábytku, vybavení domácností a běžné údržby domu - v průměru o 4,2 procenta.

V Německu nejvyšší za rok

V Německu březnová inflace vzrostla z únorových 0,6 procenta na 1,1 procentního bodu. Podle německého statistického úřadu je nyní míra inflace nejvyšší za více než rok. U západních sousedů nejvíce podražila doprava a to o 5,4 procent.

Ceny alkoholických nápojů a tabáku vzrostly o 3,3 procenta, naopak potraviny a nápoje zdražily jen o 0,1 procenta. Ceny v komunikacích klesly o 1,8 procenta.  Náklady na vzdělání klesly o jedno procento.

Maďarská inflace v březnu zrychlila na 5,9 procenta, což je o dvě desetiny procenta vyšší hodnota než v únoru. Přispěl k tomu hlavně růst cen pohonných hmot. Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří očekávali inflaci kolem 5,6 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 0,7 procenta po únorovém zvýšení o 0,3 procenta.

Francouzská inflace 1,17 procenta je nejvyšší od listopadu 2008, od kdy setrvale roste a lze říci, že právě růst cen vedl k tamní ekonomické recesi. Spotřebitelské ceny se oproti druhému měsíci letošního roku zvedly o půl procenta.

V zemi galského kohouta ceny rostly zejména kvůli zvyšování energetických nákladů, které v březnu vyskočily o 21 procent, meziročně pak o 9,9 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy