Míra inflace se dostala na 2,5 procenta, což je o více než půl procenta horší výsledek než v roce 2005.
Ceny rostly rychleji i v prosinci, kdy se zvýšily vůči listopadu. Podle analytika Davida Marka zdražily především brambory, ovoce a zelenina, ale i rýže, mouka a rohlíky. Jejich růst ale částečně vyvážil pokles u vína, piva a pohonných hmot.
Zvláštní kapitolou loňské inflace jsou pohonné hmoty. Ty v průměru vzrostly o 3,1 procenta. Přitom meziroční změna v jednotlivých měsících se pohybovala od plus čtrnácti procent v únoru až po mínus deset procent v říjnu.
Výš, jen výš
Pro letošní rok ekonomové předpovídají další zvýšení cen, tentokrát až o tři procenta.
"Je pravděpodobné, že se během roku do inflace dostane nárůst nákladů na dopravu kvůli novému systému mýtného," říká Miroslav Plojhar ze Citibank.
Obdobnou předpověď dává i Aleš Michl z Raiffeisenbank.
"Letos čekáme průměrnou inflaci 2,9 procent."
Za zdražováním bude stát především deregulace nájmů a růst cen energií, především vody, topení a elektřiny. Své udělá i zdražení cigaret v důsledku nárůstu spotřební daně na evropskou úroveň.
ČNB má čas
Přitom česká inflace je stále ještě asi na polovině průměru Evropské unie. I to je jeden z důvodů, proč může Česká národní banka udržovat jedny z nejnižších úrokových sazeb v Evropě.
Díky tomu jsou u nás stále na vzestupu hypotéky a spotřební půjčky, které zažívají zlaté časy.
"Česká národní banka bude reagovat snížením inflační prognózy a oddálením zvyšování úrokových sazeb," myslí si Michl. V nejbližších měsících tak zřejmě zdražení úvěrů nehrozí.