Ceny benzínu a nafty klesly. Ale moc to nepoznáme

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
26. 7. 2010 15:43
Nejdráže se tankuje na jižní Moravě
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Na účtenkách za tankování u čerpacích stanic se to sice příliš neprojeví, ale podle statistik je to skutečnost. Ceny pohonných hmot v ČR, jak benzínu, tak i nafty, opět o něco klesly.

Pokles cen již trvá pátý týden. Nejdražší nafta podle statistik společnosti CCS byla v republice předposlední červnový týden. To stála 31,40 Kč za litr. Od té doby se jí cena snížila v průměru o 31 haléřů. 

O benzínu platí víceméně totéž. Taktéž jeho cena vrcholila koncem června na úrovni 32,45 Kč. Nyní se tankuje litr v průměru o 27 haléřů levněji za 32,18 Kč.

V příštích týdnech se sice žádné velké zlevňování neočekává, ale ceny by alespoň již neměly růst.Podle analytika Petra Čermáka ze společnosti Colosseum budou v příštích dnech ceny pohonných hmot stagnovat. Cena ropy se vyšplhala až k úrovni 80 dolarů za barel. "Distribuční marže a další mírné posilování koruny by však růstu cen benzinu a nafty mělo zabránit," uvedl.

Nejdráže se tankuje na jižní Moravě 

Nejdražší benzin Natural 95 byl v neděli nejdražší v Jihomoravském kraji. Jeho cena zde proti minulé neděli stoupla o devět haléřů na 32,79 koruny na litr. Následoval Plzeňský kraj, kde benzin během týdne zdražil o 27 haléřů na 32,56 Kč/l. Třetí nejdražší byl benzin ve Zlínském kraji, kde cena litru stoupla o 11 haléřů na 32,55 koruny. Naopak  nejlevnější benzin byl k dostání v Olomouckém kraji. Litr zde stál v průměru 31,63 Kč. Následoval Královéhradecký kraj, kde řidiči zaplatili v průměru 31,64 Kč/l.

Nafta byla také nejdražší v Jihomoravském kraji, její cena zde proti minulé neděli vzrostla o 19 haléřů na 31,75 Kč/l. Následoval Zlínský kraj, kde motoristé v neděli zaplatili 31,63 koruny za litr. Na Vysočině stál litr nafty 31,48 koruny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy